Umysł na siłowni

Data publikacji: 20.12.2018 r.

czytelnictwo-sieradz-1

Umysł na siłowni

Mózg, tak samo jak mięśnie, potrzebuje ćwiczeń, aby się rozwijać. W przeciwieństwie do bicepsów ciężary tutaj nie pomogą. Jedną z najlepszych metod gimnastyki umysłu jest czytanie książek. Oddawanie się lekturze niesie niewyobrażalnie wiele pozytywnych skutków. Poprawia pamięć, koncentrację, uspokaja, a także pogłębia wiedzę oraz zasób słownictwa. Nie sposób także nie wspomnieć, że stanowi fantastyczną rozrywkę dla osób w każdym wieku. Mieszkańcy Sieradza od kilku miesięcy mogą już korzystać z nowej, rozbudowanej i doposażonej biblioteki miejskiej, czyli siłowni dla mózgu.

Kompleksowy remont

Budynek przeszedł generalny remont zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Bibliotekę ocieplono, wymieniono okna oraz podłogę. Wykonano roboty budowlane polegające na wymianie instalacji elektrycznej, położeniu wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej. Powierzchnia użytkowa zwiększyła się niemal trzykrotnie!

Najważniejsze dla każdej biblioteki są niewątpliwie książki - szeroki dostęp do kultury. Poszerzono więc ofertę edukacyjno-kulturalną, zakupiono tzw. wrzutnię do zwrotu książek oraz sprzęt elektroniczny, w skład którego wchodzą: projektor, ekrany oraz drukarki. Dodatkowo ten nowoczesny sprzęt posłuży także osobom starszym! W ramach projektu zaplanowano organizację kursu komputerowego dla seniorów. A dla miłośników wierszy ogłoszono nawet stworzenie ogólnopolskiego konkursu poetyckiego.

 

Miejsce dla każdego

Biblioteka ma stanowić ważny punkt na mapie nie tylko miasta, ale całego powiatu sieradzkiego. Stanie się centrum kulturalnym dla ponad 120 tysięcy ludzi.

Jednym z najważniejszych założeń całego projektu jest zapewnienie dostępu do zbiorów osobom mającym problem z poruszaniem się. Regały książkowe są ustawione w odpowiednio dużej odległości, aby bez problemu móc poruszać się pomiędzy nimi na wózku. W ramach zrealizowanej inwestycji obiekt w pełni dostosowano do osób z niepełnosprawnościami. Na parterze znajduje się odpowiednio przystosowana toaleta, a winda zapewni dostęp do piętra. Na jego powierzchni powstała duża czytelnia, która pomieści dwa razy więcej osób niż przed remontem.

Nie zapomniano o osobach mających problem ze wzorkiem. Biblioteka została doposażona w odpowiedni dla nich sprzęt. Na wyposażeniu znajdują się obecnie trzy odtwarzacze książek mówionych, które czytelnicy mogą zabrać ze sobą do domu razem z nagranymi książkami. Pomóc w czytaniu wszelkich dokumentów zapewni urządzenie zwane multilektorem. Skanuje ono wszelkie drukowane pisma i odczytuje je na głos. Osoby niewidzące mogą skorzystać z notatnika brajlowskiego, syntezatora mowy oraz brajlowskiej drukarki, która pozwala tłumaczyć tekst i drukować go na specjalnym papierze.

Przebudowana biblioteka pomieści znacznie więcej chętnych także podczas spotkań autorskich, a nowoczesny sprzęt audiowizualny pozwoli zapraszać nie tylko poetów i autorów książek, ale również wokalistów i muzyków. To świetna wiadomość dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych, które chętnie zaprasza się na zajęcia z nauki i doskonalenia czytania.

 

Dofinansowanie na kulturę

Wartość całego projektu „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu” wynosi ponad 1,3 mln złotych. Niemal 900 tys. Biblioteka uzyskała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

rpo8

 

 

 

 
Top