DWORZEC WIELUŃ – DĄBROWA ZAMIENIONY W DOM KULTURY! ZAPRASZAMY NA WIELKIE OTWARCIE I KONCERT.

dworzec_wielun

DWORZEC WIELUŃ – DĄBROWA ZAMIENIONY W DOM KULTURY! ZAPRASZAMY NA WIELKIE OTWARCIE I KONCERT.

Pociąg do kultury, kolej na sztukę, budynek wkracza na nowe tory swoich dziejów… Skojarzenia z kolejnictwem można mnożyć, ale jedno jest pewne: już za chwilę Wieluń zyska piękny, użyteczny i przyjazny mieszkańcom obiekt. Dawny dworzec Wieluń – Dąbrowa po kapitalnym remoncie stał się centrum kultury. Planowane jest też godne nowej funkcji, uroczyste otwarcie połączone z wyjątkowym recitalem.

HISTORIA I WIELKIE ZMIANY

Na północnym obrzeżu Wielunia, przy linii kolejowej nr 181 od 1927 znajduje się stacja kolejowa. To dworzec Wieluń – Dąbrowa. Budynek piękny pod kątem architektonicznym i wyjątkowo przestronny, jak na trasę kolejową o nie tak kluczowym znaczeniu. Wszystkie obiekty powiązane z linią Kalety – Podzamcze budowano w podobnym stylu, miały czerpać z tradycji architektonicznej polskich dworków. Wieluń – Dąbrowa wykonano z cegły oraz drewna, jego fasady są silnie przeszklone. Choć nigdy nie odwiedzały go tłumy pasażerów, zaprojektowano w nim okazałą poczekalnię.

Przez lata budynek stopniowo tracił na znaczeniu, co doprowadziło do jego zamknięcia. W ostatnich latach w jego przestrzeniach odbyło się kilka koncertów muzycznych, których zaskakujący anturaż zachwycił odbiorców. To sprawiło, że podjęto decyzję o nadaniu opuszczonemu budynkowi zupełnie nowej funkcji. Został przeznaczony na… filię domu kultury! Tak zrodził się projekt „Dworca Kulturalnego Wieluń – Dąbrowa”, zaaprobowany przez Urząd Miejski w Wieluniu.

 

KAPITALNY REMONT Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

W 2016 roku rewitalizacja dworca została dofinansowana kwotą 1,55 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To znaczna większość z 2,44 mln zł całkowitej wartości projektu. Prace budowlane i wyposażenie zakończono jesienią 2018 roku. Kapitalny remont obejmował konstrukcję łącznie z więźbą dachową, nową aranżację wnętrz oraz dostosowanie do przyszłej funkcji i potrzeb użytkowników.

Dworzec kulturalny będzie służył mieszkańcom Wielunia oraz ich gościom jako placówka kulturalna, filia Wieluńskiego Domu Kultury. Dzięki nowej funkcji w zrewitalizowanych murach możliwe będzie organizowanie wydarzeń muzycznych, wystaw oraz kameralnych recitali. Duży nacisk kładziony jest na to, by miejsce było przyjazne młodym artystom stawiającym pierwsze kroki na ścieżce kariery. Dodatkowo znajdzie się miejsce na prowadzenie warsztatów i zajęć artystycznych, rozwijanie pasji i poszukanie ciekawych zainteresowań.

 

ZAPRASZAMY NA DARMOWY KONCERT

Okazją do przetestowania możliwości widowiskowych budynku będzie jego uroczyste otwarcie. Imprezę zaplanowano na 13 października (sobota), rozpocznie się o godzinie 19:00. Wydarzenie uświetni recital Janusza Radka, wysokiej klasy artysty obdarzonego nietuzinkowym wokalem. Wykonuje on niełatwy repertuar, który wymaga dużego talentu i opanowania głosu. Szerokiej publiczności muzyk może być znany ze współpracy z Piotrem Rubikiem.

Wydarzenie oraz koncert są bezpłatne, zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, którym to w końcu Dworzec Kulturalny ma służyć!

 

  

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top