Łódzkie nabiera prędkości - wywiad z Martą Markowską, rzeczniczką Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Data publikacji: 28.09.2016 r.
Łódzkie nabiera prędkości - wywiad z Martą Markowską, rzeczniczką Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna w ciągu kilku lat od powstania stała się ulubieńcem wielu mieszkańców naszego województwa. Wygodne, punktualne i tanie przejazdy szybko podbiły serca pasażerów. Rozmawiamy z Martą Markowską - rzeczniczką ŁKA o fenomenie regionalnego przewoźnika. 

Redakcja bloga RPO WŁ: Sporo czasu musiało upłynąć, aby zapomniane przystanki kolejowe w naszym województwie uzyskały nowe życie. Jeszcze kilka lat temu chyba mało kto wyobrażał sobie też, że powstaną nowe. Czemu zawdzięczamy renesans kolei w Łódzkiem?

Marta Markowska: Myślę, że przede wszystkim pasażerom, którzy na nowo polubili kolej. Kolej zupełnie nową, bo szybką, wygodną i dostępną. Jako Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaoferowaliśmy nowoczesne pociągi z wieloma udogodnieniami takimi jak bezpłatne wifi, klimatyzacja, gniazdka elektryczne i wiele innych. Składy są szybkie, dobrze wyciszone i przestrzenne, co sprawia, że przyjemnie się nimi podróżuje. Zapewniliśmy maksymalnie częste połączenia z postojami na wszystkich przystankach pośrednich, z których część została wyremontowana. A do tego pasażerowie mogą korzystać z wielu kanałów zakupu biletów w zależności od preferencji: od kas biletowych, poprzez biletomaty w pociągach po aplikacje na telefony czy sklepy internetowe kończąc. Dodam, że bilety w cenach konkurencyjnych wobec innych środków transportu. Nieustannie wsłuchujemy się w uwagi pasażerów. I cieszymy się ze stałego wzrostu ich liczby. Dziennie to ponad 6000 osób, miesięcznie ponad 200 tysięcy. Na kolej wrócili pasażerowie, wróciło życie na przystanki i dworce kolejowe, które w końcu przestały straszyć i świecić pustkami.

Redakcja: Ilekroć rozmawiam ze znajomymi chwalą ŁKA, jako wygodny i tani sposób na weekendowe wycieczki po Łódzkiem. Sami również promujecie wycieczki rowerowe z ŁKA. Czy Wasi pasażerowie to głównie turyści czy też ŁKA stała się ważnym środkiem transportu dla dojeżdżających do pracy/szkoły?

M.M.: Z naszych danych wynika, iż zdecydowana większość podróżnych to osoby codziennie dojeżdżające do pracy czy szkoły. Ale nie brakuje również pasażerów, którzy korzystają z ŁKA w innych celach- np. aby załatwić sprawę w urzędzie, pojechać na zakupy czy do kina. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszą się przejazdy turystyczne. Mamy zresztą specjalną ofertę biletu wycieczkowego. Województwo łódzkie jest ciekawe i warte zwiedzenia. Zabytki, atrakcje turystyczne, liczne wydarzenia. To wszystko sprawia, iż również w weekendy pasażerów nie brakuje. Wielu podróżuje z rowerami, bo w naszych pociągach można je wozić bezpłatnie. Jako ŁKA promujemy turystykę, a nawet przygotowaliśmy gotowe propozycje szlaków rowerowych i pieszych po ciekawych zakątkach łódzkiego.

Redakcja: W kontekście podejścia do transportu promowanego przez Unię Europejską (także w RPO WŁ) ważna jest intermodalność. W jaki sposób ŁKA uzupełnia się i łączy z innymi środkami transportu?

M.M.: Intermodalność była rzeczywiście jednym ze słów kluczy przy budowaniu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przez inicjatorów, czyli Zarząd Województwa Łódzkiego od samego początku była traktowana, jako cały system. W ramach niego wyremontowano linie kolejowe, dworce i przystanki. Zadbano o to, aby w ich pobliżu znajdowały się parkingi i miejsca na rowery. Zadbano o odpowiednią informację pasażerską. Samorząd zainicjował współpracę z samorządami, tak, aby w miastach gdzie funkcjonuje komunikacja miejska jej rozkłady jazdy zostały zintegrowane z pociągami. Powstał Wspólny Bilet Aglomeracyjny uwzględniający te dwa środki transportu. Wiemy, że w przypadku Łodzi bardzo popularny jest system kolej- rower miejski. Pasażerowie stali się bardziej elastyczni
i w zależności od potrzeb łączą różne środki transportu planując swoją podróż.

Redakcja: Silniki asynchroniczne, odskokowo-przesuwny system sterowania drzwi - czytając opisy pociągów napotykamy dużo tajemniczych terminów. Co pasażerowie powinni wiedzieć o nowych zmodernizowanych składach?

M.M.: Myślę, że dla pasażerów najważniejsze jest, aby pociąg był punktualny i aby przejazd nim przebiegał w komfortowych warunkach. Doceniają również liczne udogodnienia, które posiadają nasze pojazdy. To między innymi, tak jak już wspomniałam bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne, klimatyzacja, ale również monitory LCD i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Pociągi posiadają również ekologiczne toalety, w których znajdują się przewijaki dziecięce. Składy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do tego to, co ja sobie cenię szczególnie to dobre wyciszenie pojazdów. A aspekty techniczne? Są istotne na pewno dla miłośników kolei, których naprawdę nie brakuje. Im opowiadamy o budowie pojazdu, silnikach, czy hamulcach pneumatycznych. Zapraszamy ich często również na nasze Zaplecze techniczne, gdzie są serwisowane pociągi.

Redakcja: Dzięki ŁKA powstały nowe przystanki, zostało też wyremontowane sporo małych, zabytkowych dworców. Czy ma Pani jakieś ulubione stacje albo trasy?

M.M.: Lubię podróże poza dużymi miastami. Momenty, gdy z okien pociągu widać malownicze krajobrazy
z lasami, polami, czy łąkami. Przypomina mi to dzieciństwo, kiedy bardzo często z rodzicami jeździliśmy pociągami do Domaniewic na działkę. Może, dlatego trasę do Łowicza lubię szczególnie. Ale na wszystkich trasach ŁKA można podziwiać wiele malowniczych miejsc. To na przykład lasy grotnickie w drodze do Kutna czy most na Warcie pod Sieradzem.

Redakcja: Wielka ilość pasażerów i tysiące przejechanych kilometrów na pewno obfitują w ciekawe wydarzenia. Czy są jakieś ciekawe historie pasażerów związane z ŁKA?

M.M.:Myślę, że niejeden z naszych kierowników i konduktorów o ciekawych i zaskakujących zachowaniach pasażerów mógłby napisać książkę. Każdy dzień przynosi nowe historie. Naszym kierowniczkom, zresztą bardzo atrakcyjnym wielokrotnie składane były propozycje matrymonialne. Są sytuacje gdy pasażerowie zapominają zabrać z pociągu swoje bagaże, raz był to pakunek szczególnie cenny, bo dziadek zostawił konfitury i kompoty dla wnuków. Takie sytuacje traktujemy z uśmiechem, ale zawsze gdy jest to możliwe staramy się pomóc.

Redakcja: Jakie są plany na przyszłość ŁKA?

M.M.: Planów jest dużo. To po pierwsze zwiększanie liczby połączeń na obecnych trasach i stałe dostosowanie rozkładu jazdy do oczekiwań pasażerów. Po drugie uruchamianie nowych tras- Piotrkowa, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, a po zelektryfikowaniu linii nr 25 do Opoczna. Do tego potrzebujemy jednak kolejnych pociągów. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony wynik przetargu na dostawę kolejnych czternastu trzyczłonowych pojazdów. Ale mamy też plany na najbliższe miesiące. Te dotyczą wydarzeń specjalnych i akcji dla pasażerów. U nas ciągle coś się dzieje.

 
Top