Łęczyca zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski!

Data publikacji: 17.08.2016 r.
Łęczyca zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski!

Łęczyca to miasto słynące z odbywającego się corocznie turnieju. W 2016 roku w dniach 20–21 sierpnia odbędzie się XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski. A co jeszcze warto zwiedzić w Łęczycy?

Na początek trochę ciekawostek historycznych - Łęczyca to dawne miasto królewskie (czyli znajdujące się ziemiach należących do króla) Korony Królestwa Polskiego. Włączenia Łęczycy do Polski dokonał nie kto inny jak Kazimierz Wielki. To w Łęczycy odbył się walny zjazd, podczas którego uchwalono włączenie się do wojny w razie najazdu Zakonu Krzyżackiego na Litwę. Stąd też wyruszyło do Malborka poselstwo polskie. Z kolei podczas potopu szwedzkiego miasto zostało tak zniszczone, że ocalały tylko 3 domy! Prawie 300 lat później, we wrześniu 1939 r., Łęczyca znowu stała się miejscem walk, tym razem pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi, w czasie pierwszej fazy bitwy nad Bzurą.

Sercem Łęczycy jest piękny rynek z efektownym piętrowym ratuszem i odnowionymi, pełnymi uroku kamienicami. Nie byłoby to możliwe bez środków unijnych. W latach 2011-2013 miasto otrzymało prawie 14 mln zł w ramach projektu „Przywrócenie dawnej świetności Łęczyckiej Starówce sposobem na poprawę warunków życia mieszkańców miasta” realizowanego w ramach RPO WŁ na lata 2007-2013. Pieniądze zostały przeznaczone m. in. na nową nawierzchnię, aranżację zieleni oraz małej architektury, ale także na przebudowę pobliskich ulic oraz prace restauratorskie na zamku.

A skoro o zamku mowa – zgadniecie kto go zbudował? Podpowiedź – ten co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Tak, był to Kazimierz Wielki. Zamek jest znany przede wszystkim jako siedziba Boruty – diabła przyjmującego różne wcielenia np. szlachcica z rogami. Jednak w sierpniu zamek obejmują we władanie średniowieczni rycerze. W tym roku, już po raz osiemnasty odbędzie się Międzynarodowy Turniej Rycerski. Oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce przed Ratuszem, na Placu Tadeusza Kościuszki, po czym nastąpi przemarsz na Zamek Królewski. Turniej jest wizytówką regionu i co roku gromadzi wielu widzów. Do Łęczycy przyjeżdżają grupy rekonstrukcji historycznej zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Będziecie też mieli okazję obejrzeć rozstawione wokół zamku stoiska z tutejszymi wyrobami regionalnymi.

Istotnym miejscem na łęczyckiej ziemi jest Tum – perła romańskiego szlaku. Częścią tego projektu jest skansen – „Łęczycka zagroda chłopska”, muzeum, a także rekonstrukcja grodu. W Łęczycy warto również zobaczyć Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą, który upamiętnia zamordowanych w czasie okupacji. Wokół rynku usytuowane są mieszczańskie kamienice z XIX wieku. Z obiektów sakralnych warty ujrzenia jest kościół farny św. Andrzeja. Nawa główna została zbudowana w stylu barokowym. Jest tu także obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Został on przywieziony z Rzymu, gdzie był poświęcony przez papieża.

Wartym uwagi jest także tradycyjny ludowy strój łęczycki, który w obecnych czasach możemy ujrzeć tylko w muzeach etnograficznych. Największe kolekcje można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, a przede wszystkim w Muzeum w Łęczycy. Warto zwrócić uwagę na element stroju kobiecego, którym jest chusta kamelowa, wykonana z wielbłądziej wełny. Na taką nonszalancję mogły pozwolić sobie jedynie bogate panie. Technika wyrobu tychże chust była znana tylko w Łęczycy.

Łęczyca to piękne, królewskie miasto, godne polecenia do zwiedzania. Serdecznie zapraszamy na zbliżający się Międzynarodowy Turniej Rycerski!

 
Top