5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o Uniejowie

Data publikacji: 21.07.2016 r.
5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o Uniejowie

Tytuł dzisiejszego wpisu jest dość ryzykowny – pewnie o Uniejowie wiecie całkiem sporo. To w końcu popularny cel wakacyjnych wypraw w naszym województwie. Mimo wszystko, chcemy Was zaskoczyć kilkoma ciekawostkami. Zanim ponownie lub może po raz pierwszy, wybierzecie się do Uniejowa powinniście wiedzieć, że:

1. Uniejów jest obecnie najmłodszym w Polsce uzdrowiskiem. W 2009 roku 98% mieszkańców Uniejowa wierzyło, że miasto ma szansę na otrzymanie tytułu uzdrowiska. Jak widać dobra energia podąża za uwagą i od 2012 roku Uniejów rzeczywiście znajduje się w prestiżowym gronie 45 polskich miejscowości uzdrowiskowych. Warto wiedzieć, że ten status jest przyznawany oficjalnie w wyniku Rozporządzenia Rady Ministrów. 

2. Na solankę w Uniejowie trafiono zupełnie przypadkowo – wcześniej, w latach 70-tych poszukiwano tu ropy i gazu. W 1999 roku w starym odwiercie odnaleziono solankę o temperaturze blisko 70⁰C i tak zaczął się nowy rozdział w historii Uniejowa. Dotychczas biedna gmina rolnicza, nagle przyspieszyła w rozwoju. W ciągu 10 lat zrealizowano tu projekty i inwestycje o wartości około 200 mln złotych. Gmina jest niezwykle skuteczna w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich - w kategorii wydatków finansowanych ze środków unijnych w latach 2009-2012, Uniejów znalazł się na 2. miejscu w Polsce z wartością prawie 15 500 zł na osobę.

3. Status uzdrowiska, wiąże się oczywiście z określonymi warunkami klimatycznymi i występowaniem naturalnych warunków leczniczych, do których zaliczane są wody mineralne. Uniejowska solanka jest wydobywana z głębokości 2km, ma 68⁰ C, a stężenie jodu jest w niej zbliżone do wody w Bałtyku – przypominamy, że ten pierwiastek wspiera naszą odporność i stymuluje pracę układu immunologicznego.

4. Pierwsze wzmianki o Uniejowie pojawiają się już w 1136 roku, a w 1285 miejscowość uzyskuje prawa miejskie. Śladami historii są zachowane do dziś gotycki kościół kolegiacki pod wezwaniem NMP oraz średniowieczny zamek, wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach i stopniowo tracący właściwości obronne na rzecz cech rezydencji. Dziś w zamku znajduje się hotel i restauracja ze wspaniałym tarasem, z którego rozciąga się piękny widok na założony w XIX wieku park.

5. W XV wieku, w czasie wojny trzynastoletniej w zamku uniejowskim przechowywano cenne kosztowności z Gniezna, były wśród nich między innymi relikwie św. Gedeona i głowa św. Wojciecha. Zamek funkcjonował też jako więzienie dla heretyków, głownie husytów.

6. Park Zamkowy ma 34 hektary, a różnorodność drzewostanu jest jedną z najbogatszych w Polsce – naukowcy wskazują, że łącznie występuje tu około 30 zbiorowisk roślinnych, 81 taksonów drzew i krzewów. Brzmi dość skomplikowanie, ale w praktyce oznacza, że park jest cudownym miejscem wypoczynku. Sąsiaduje też bezpośrednio z dużym kompleksem leśnym - Uroczysko Zieleń, więc gdyby znudziły Wam się termy, możecie ruszyć w dzikie ostępy szukać grzybów*

* już w lipcu można liczyć na pierwsze borowiki!

 

 
Top