Jesteś tym, czym oddychasz – ochrona powietrza.

Data publikacji: 22.06.2016 r.
Jesteś tym, czym oddychasz – ochrona powietrza.

Parafrazując popularne powiedzenie – jesteś tym, czym oddychasz. W ciągu minuty zużywamy od kilku do nawet kilkudziesięciu litrów powietrza. W ciągu doby daje to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy litrów – tyle wody mieści się w średnim basenie. Ważne jednak jest, by to powietrze było jak najwyższej jakości.

Działanie IV.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 ma wspierać finansowo projekty zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Finansowane będą przedsięwzięcia polegające na wymianie i renowacji źródeł ciepła, energooszczędnym oświetleniu publicznym oraz pasywnych budynkach użyteczności publicznej. W jaki sposób te inwestycje pomogą podnieść jakość powietrza? Przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis.

Ekologiczne źródła ciepła

Źródła ciepła to nic innego, jak po prostu różnego rodzaju piece instalowane na potrzeby ogrzewania budynków. Kilka miesięcy temu całą Polskę zelektryzowały wieści o fatalnej jakości powietrza
w niektórych regionach kraju. Badania wskazują cztery najważniejsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza: napływ spoza miasta, lokalny przemysł, samochody oraz piece na paliwa stałe. Jeśli wziąć pod uwagę pył zawieszony – największym “winowajcą” w tym zakresie są piece.

Zastanawiacie się, w takim razie, jakim powietrzem oddychacie w Waszych miejscowościach? Możecie to sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”, która powstała w ramach projektu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Ponadto na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdziecie mnóstwo szczegółowych danych przedstawiających stan powietrza wokół nas.

Rozwiązanie problemu jest relatywnie proste - wymiana starych pieców na nowoczesne ograniczające emisję zanieczyszczeń do minimum lub zastosowanie ekologicznych metod ogrzewania - pomp i kolektorów ciepła.

Buduj pasywnie

W znacznym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji - a także w ograniczaniu wydatków na ogrzewanie - pomaga zastosowanie technologii budownictwa pasywnego. Budynki pasywne są zbudowane w taki sposób, aby jak najmniej ciepła „uciekało” w trakcie ich eksploatacji. Maksymalnie wykorzystuje się też ciepło „darmowe” - pochodzące z promieniowania słonecznego, wytwarzane przez urządzenia domowe, a nawet… samych ludzi. Przy odpowiednim wykonaniu, takie budynki mogą funkcjonować bez dodatkowych źródeł ciepła, w polskich warunkach zazwyczaj wystarczają małe grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Energooszczędne latarnie

Coraz więcej miast i gmin w Polsce, też w województwie łódzkim, wymienia stare oświetlenia na nowe – energooszczędne. Łódź w ramach akcji „Sowa” zmodernizowała 1800 istniejących latarni oraz postawiła 100 nowych, w których świecą nowoczesne żarówki. Dzięki temu światło ma naturalną, białą barwę, nie zniekształca barw i mniej męczy oczy. Gminy Pyrzyce (zachodniopomorskie) oraz Bystrzyca Kłodzka (dolnośląskie) poszły o krok dalej montując na swoich terenach latarnie zasilane energią słoneczną oraz energią wiatrową. Wszystkie te inwestycje łączy jedno – ekologia, dzięki której możliwe są oszczędności w budżetach oraz poprawa jakości życia mieszkańców czyli nas.

Mamy zatem nadzieję, że w konkursie, który niebawem ogłosimy, zarówno podmioty publiczne jak i prywatne będą składały wnioski na tego typu inwestycje. Do dyspozycji będzie prawie 150 mln zł, zaś dotacja będzie stanowić do 89% kosztów kwalifikowanych. Śledźcie zatem naszą stronę internetową www.rpo.lodzkie.pl. W zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków” już wkrótce zamieścimy informacje o planowanym naborze wniosków.

 
Top