5 powodów dla których warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Łodzi na DOFE

Data publikacji: 13.05.2016 r.
5 powodów dla których warto odwiedzić Muzeum Sztuki w Łodzi na DOFE

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) oferują wiele atrakcji. Macie dylemat, które wybrać? Na naszym blogu piszemy szerzej o kilku z nich, by ułatwić Wam wybór i zachęcić do aktywnego spędzenia majowego weekendu. Podpowiadamy, dlaczego na Waszej liście powinno się znaleźć Muzeum Sztuki w Łodzi i wystawa „Atlas Nowoczesności”.

1. Po pierwsze, czy wiedzieliście, że wystawa „Atlas Nowoczesności” prezentuje unikatową w skali światowej kolekcję sztuki nowoczesnej? To jest naprawdę dobry powód, by ją zobaczyć – mamy w naszym województwie niezwykle cenny zbiór ponad 200 prac wybitnych artystów tworzących w XX i XXI wieku, zarówno polskich i zagranicznych. Do Paryża za daleko? Zafundujcie sobie w Łodzi skondensowaną lekcję historii sztuki na najwyższym poziomie.

2. Drugi powód też nie jest błahy. Kontakt ze sztuką obniża poziom stresu. Brzmi nieprawdopodobnie? Być może, ale to dobra wiadomość i na dodatek potwierdzona naukowo. Dowodzą tego najnowsze badania włoskich lekarzy z Bolonii. Poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, spada w kontakcie ze sztuką o 60% - dotyczy to ludzi w każdym wieku, także tych, którzy deklarują umiarkowane zainteresowanie twórczością artystyczną. Sztuka jako metoda terapii – warto spróbować.

3. Punkt trzeci to wyzwanie intelektualne. Umiecie odpowiedzieć na pytanie, czym jest nowoczesność? Przyznajcie, wymaga to chwili zastanowienia, wszystko niby oczywiste, ale jakby nie do końca... „Atlas Nowoczesności” to właśnie próba pokazania publiczności, za pomocą dzieł sztuki, czym jest nowoczesność i związane z nią zjawiska takie jak: eksperyment, industrializacja, urbanizacja, emancypacja, czy rewolucja.

Chcecie wiedzieć więcej? Przyjmij wyzwanie!

4. Po czwarte, na zachętę mamy też ciekawostkę - sztuka i muzea pełne są niespodzianek. W Muzeum Sztuki możecie zobaczyć długo nieprezentowany publicznie obraz olejny Andrzeja Wajdy z 1955 r. zatytułowany ''Mózg hydraulika''. Znany reżyser, zanim trafił do Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i zapisał się tym samym na kartach historii sztuki jako interesujący malarz. Filmy Andrzeja Wajdy widział każdy, ale płótno to jednak rarytas i przyznajcie, tytuł jest intrygujący!

5. Ostatni powód jest bardzo prosty – 13 maja, z okazji DOFE, muzeum oferuje Wam bezpłatne wejście!

_____

W godzinach 11-19 możecie zwiedzać nie tylko „Atlas Nowoczesności” w ms2, ale też Muzeum Pałac Herbsta oraz ms1, gdzie prezentowana jest wystawa "Salon de Fleurus". I na koniec, musicie wiedzieć, że w każdym z oddziałów Muzeum Sztuki możecie zrelaksować się po zwiedzaniu w kawiarni – kawa w każdej z nich jest wyśmienita.

Mamy nadzieję, że powyższe pięć powodów, aby odwiedzić Muzeum Sztuki w Łodzi wystarczy, by Was zachęcić, ale obiecujemy, że każdy samodzielnie znajdzie ich na wystawie znacznie więcej. Do zobaczenia na DOFE w Muzeum!

 
Top