Transport przyszłości

Data publikacji: 10.03.2016 r.
Transport przyszłości

Już niebawem rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 3.1.2. Regionalnego Programu Operacyjnego: Niskoemisyjny transport miejski. Otrzymane środki będzie można przeznaczyć na zakup i modernizację nowoczesnych tramwajów i autobusów, systemy zakupu biletów i planowania podróży, ale także na infrastrukturę tramwajową, przystanki i centra przesiadkowe. Odkąd ludzie zaczęli się przemieszczać, myśleli o szybkim, tanim, ekologicznym i wygodnym transporcie. Oto historia marzeń o mobilności. Które z nich spełnią się w Łódzkiem?

Nad ziemią

Na wielu grafikach prezentujących przewidywania co do przyszłości transportu, widzimy rozmaite latające maszyny. Pojazdy te nie potrzebują długiego pasa startowego i mogą być pilotowane przez niemal każdego. Każdy z nas zna wizje samochodów sunących dumnie nad ziemią, a jako dziecko rysował ludzi w mikrohelikopterach unoszących się między osiedlowymi blokami.

Teraz wylądujmy na ziemi i zastanówmy się, które z powyższych rozważań jest realne. Czy myśląc o śmigłach zauważamy, że faktycznie pojawiają się nad naszymi głowami? Drony - bo o nich mowa - nie są już tylko melodią przyszłości. W naszej rzeczywistości jest ich mnóstwo i spełniają rozmaite zadania. Co prawda, do transportu ludzi jeszcze się nie nadają, ale pojawiły się już pierwsze próby użycia dronów w charakterze kurierów. Choć Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi na razie remontują tylko klasyczne śmigłowce, kto wie, co powstanie w ich warsztatach za kilka, kilkanaście lat. Niewykluczone, że człowiek latający z prywatnym śmigłem okaże się całkiem realną wizją.

Szybciej od samolotu

Niskoemisyjny transport najczęściej kojarzy się z transportem szynowym. Ten rodzaj pojazdu ma wiele zalet - jest ekologiczny, relatywnie cichy i wydajny (może zabrać jednocześnie wielu pasażerów). Województwo łódzkie również postawiło na transport szynowy. Dzięki realizacji projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, częściowo finansowanej ze środków RPO WŁ, nowoczesna sieć kolejowa połączyła wybrane ośrodki w aglomeracji łódzkiej. A jak transport szynowy będzie wyglądać w przyszłości? Być może szyny zamienią się w rury. Wizjoner Elon Musk - twórca systemu Hyperloop, przyrównuje go do znanej w XIX wieku poczty pneumatycznej. Podróż w tym systemie odbywałaby się wewnątrz szczelnej kapsuły, która z kolei ma się przemieszczać wewnątrz długich rur. Prędkość uzyskana podczas tego rodzaju transportu mogłaby dochodzić nawet do 1200 km/h. Być może swój udział w stworzeniu tego rewolucyjnego projektu będą mieli łodzianie. HyperLodz Team to grupa studentów Politechniki Łódzkiej, którzy zaprojektowali swoją wersję futurystycznej kapsuły. Model prezentowany był podczas finału konkursu HyperLoop Pod w Teksasie. I choć nie został nagrodzony, spotkał się z dużym uznaniem - łodzianie zostali docenieni za kompleksowe podejście do tematu - zaprojektowali nie tylko kapsułę, ale także stacje startowe i pośredniczące.

Usiądźcie wygodnie i wyobraźcie sobie, że jedziecie z Wielunia do Łowicza w niecałe 10 minut!

Windą do nieba

„I podniosą mnie windą do nieba!” śpiewał w swoim hicie zespół „Dwa plus jeden”. Tamten transport wcale nie był optymistyczny, ale prawdziwa winda do nieba - to dopiero nowatorski pomysł. Kosmiczna winda pozostaje na razie jedynie w sferze koncepcji. Mowa tu o konstrukcji, która pozwalałby na przenoszenie ładunków i ludzi na orbitę okołoziemską. Nie mogłaby to jednak być zwykła winda - długość liny, która podnosiłaby kabinę na ogromną wysokość to 36 tysięcy kilometrów. Żaden ze znanych obecnie materiałów nie spełniłby tych wymagań. To nie jedyny problem, jaki stoi przed konstruktorami - trzeba również zastanowić się nad źródłem napędu dla pojazdów, możliwymi kolizjami z satelitami, a finalnie nad szeregiem scenariuszy awaryjnych.

Zanim jednak dane nam będzie korzystać z futurystycznych środków transportu, proponujemy przyjrzeć się projektom, jakie zostaną zrealizowane w obecnym RPO WŁ. Może nie będą aż tak rewolucyjne, ale z pewnością każdy z nas będzie miał okazję z nich skorzystać.

Jakie projekty spodobałby się Wam najbardziej?

 

Nabór wniosków w działaniu 3.1.2. RPO WŁ

 

 
Top