Badania i rozwój w Łódzkiem

Data publikacji: 04.03.2016 r.
Badania i rozwój w Łódzkiem

Kiedy myślimy o innowacyjnych firmach i ich projektach badawczo-rozwojowych mamy przed oczami technologiczne startupy z Doliny Krzemowej, laboratoria NASA lub wielkie koncerny farmaceutyczne. Nie wiemy, że innowacje dzieją się tuż obok nas. Małe i średnie firmy, wyspecjalizowane w swoich niszach, realizują znakomite programy B+R. Nabór wniosków na te projekty za pasem, więc to dobry czas, aby poznać je lepiej i czerpać inspiracje.

Zobacz ogłoszenia o naborach
Zobacz harmonogram naborów na 2016 rok

Czysta jak łza

Ponad 60% wagi naszego ciała stanowi woda. Jest też ona ważnym surowcem dla wielu gałęzi przemysłu. Dlaczego o tym wspominamy? To właśnie ona jest w centrum zainteresowania firmy Proeko z Konstantynowa Łódzkiego – jednego z beneficjentów RPO WŁ. Firma zajmuje się uzdatnianiem oraz badaniem wody dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych. Co w tym innowacyjnego? Firma w swojej ofercie ma między innymi laboratorium mobilne - nowatorski sposób na sprawdzenie wybranych parametrów wody. 

Żel z Ujazdu

Z czego słynie Ujazd? Nie tylko z Pałacyku Ostrowskich - mieści się tu również siedziba firmy Kikgel produkującej opatrunki żelowe. Doceni je każdy, kogo wspomnienie zmiany opatrunku przyprawia o dreszcze. Płaskie kawałki żelu przylegają do zranionej powierzchni ciała, tym samym ochraniają ją przed wpływem czynników zewnętrznych - bakteriami, przypadkowymi otarciami, zanieczyszczeniami. Równocześnie żel pozwala skórze oddychać i utrzymuje właściwą wilgotność chorego miejsca. Opatrunki są szczególnie skuteczne przy gojeniu oparzeń. Produkty firmy z Ujazdu są już ogólnodostępne. 

Dobre siedzenie jest w cenie

Różnicę między dobrym fotelem a średnim fotelem w autobusie zaczynamy odczuwać mniej więcej w piątej godzinie jazdy. Firma Intap z Łodzi zajmuje się tym, żebyśmy w ogóle nie musieli się nad tym zastanawiać. Oprócz siedzeń do autobusów firma oferuje szeroką gamę foteli specjalistycznych do karetek, bankowozów i innych pojazdów. Dofinansowanie, z którego skorzystali pozwoliło na unowocześnienie stanowiska do badania wytrzymałości pasów bezpieczeństwa. 

W wydychanym powietrzu

Jeszcze jedna łódzka firma zajęła się produkcją o tyle nietypową, co - jak się okazuje - potrzebną. Firma Amii dostarcza na rynek polski oraz wiele rynków zagranicznych alkomaty. Od najprostszych - kieszonkowych, do takich, które posiadają platynowy czujnik elektrochemiczny - a ze względu na ich dokładność, są często stosowane jako urządzenia dowodowe - pozwalające na przedstawienie wymaganych dowodów w sądzie. Druga gałąź działalności formy to systemy do uzdatniania ody - temu też służyła rozbudowa laboratorium finansowana z RPO WŁ.

 

To tylko przykłady innowatorów z łódzkiego, który mogli rozwinąć skrzydła i wypłynąć na szerokie wody dzięki dotacjom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Listę beneficjentów znajdziecie na stronie http://zmieniamy.lodzkie.pl/.

 

Czekamy na Twoje projekty! 

 
Top