W ŁĘCZYCY OTWARTO PLACÓWKĘ WSPARCIA DZIENNEGO

Data publikacji: 01.04.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 01 04
W ŁĘCZYCY OTWARTO PLACÓWKĘ WSPARCIA DZIENNEGO

 

Łęczyckie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie utworzyło placówkę wsparcia dziennego. Instytucja będzie wspierać wychowywanie niepełnosprawnych dzieci z rodzin zastępczych z  powiatu łęczyckiego, a także dzieci pochodzących z rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

 

Dzięki dotacji z Funduszy Europejskich do placówki zakupiony został najnowocześniejszy sprzęt. Jest on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wśród zakupionych elementów wyposażenia znalazły się m.in.:

- dwa stanowiska komputerowe ze słuchawkami dla niedosłyszących;

- dwa stanowiska komputerowe z pętlą indukcyjną dla niedosłyszących;

- cztery stanowiska z komputerem All-in-One wraz z systemem bezprzewodowym dla niedosłyszących;

- dwa stanowiska komputerowe z monitorem i powiększalnikiem czytającym tekst dla niedowidzących;

- pięć robotów LEGO;

- biurka i krzesła z elektryczną regulacją wysokości.

System placówek wsparcia dziennego nie należy w Polsce do szczególnie rozwiniętych. Wedle oficjalnych danych znajdują się one jedynie w około co piątej gminie w Polsce. Inwestycje takie jak w Łęczycy na szczęście zmieniają ten stan rzeczy. Jest to bardzo istotne, bowiem instytucje tego typu spełniają kluczowe funkcje w pomocy i opiece nad dziećmi z rodzin, które nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb wychowawczych.

Jak wygląda praca z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego? Na początku przeprowadzana jest swoista diagnoza. Polega ona na rozpoznaniu deficytów, zaburzeń, a także mocnych i słabych stron dziecka. Po diagnozie dobiera się właściwe metody pracy z dzieckiem, które prowadzą do jego wszechstronnego rozwoju.

Łęczycka instytucja realizuje aż pięć z ośmiu kompetencji kluczowych, które Rada Unii Europejskiej wskazała w zaleceniu dotyczącym kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie. Te kompetencje to:

- kompetencje cyfrowe;

- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;

- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Powstanie placówki wsparcia dziennego w Łęczycy było możliwe dzięki projektowi „Rodzina, Dziecko – Przyszłość”, którego koordynatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy. Projekt pochłonął środki w wysokości blisko 1,3 miliona złotych. Nieco ponad milion złotych tej kwoty pokryła dotacja z Funduszy Europejskich.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top