NIE TYLKO DARY I MIEJSCA POBYTU – JAK JESZCZE WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE POMAGA UKRAINIE

Data publikacji: 13.03.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 10 03 2
NIE TYLKO DARY I MIEJSCA POBYTU – JAK JESZCZE WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE POMAGA UKRAINIE

 

Najczęściej udzielanymi formami wsparcia ogarniętej wojną Ukrainie są zbiórki darów, pieniędzy, a także tworzenie miejsc pobytu dla uchodźców. Na tym jednak nie kończy się bogata lista pomocy oferowanej przez mieszkańców i instytucje z województwa łódzkiego.

 

Pomoc medyczna

Ukraińscy uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z leczenia w Polsce. Jest ono finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W województwie łódzkim przyjmować pacjentów z Ukrainy będzie m.in. Łódzki Szpital Zakonu Bonifratów. Uchodźcy otrzymają w placówce kompleksową opiekę, na którą złoży się przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, 23 poradnie specjalistyczne, a także oddziały szpitalne i oddział rehabilitacyjny.

Wszystko wskazuje na to, że wielu rannych Ukraińców będzie trafiać do polskich szpitali. W związku z tym w łódzkim Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego trwają szkolenia ratowników z medycyny pola walki. Szkolenia prowadzą wykładowcy z doświadczeniem z misji wojskowych w Afganistanie i Iraku.

Inną placówką medyczną w Łodzi, która pomoże uchodźcom, jest Centralny Szpital Kliniczny. Szpital zajmie się uchodźcami będącymi po przeszczepach bądź chorującymi na rzadkie choroby. Tacy pacjenci dostaną również za darmo potrzebne leki.

Pomoc w nauce polskiego i znalezieniu pracy

Szereg inicjatyw, które pomogą uchodźcom w przystosowaniu się do życia w Polsce, podejmie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Urząd zorganizuje kursy nauki języka polskiego dla Ukraińców. Będą się one odbywać w wojewódzkich Centrach Rozwoju i Edukacji. Inne działanie Urzędu Marszałkowskiego jest związane z rynkiem pracy. Dzięki przyjęciu przez Sejm specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom, Ukraińcy będą mogli ubiegać się o stanowiska pracy oferowane przez urzędy pracy – zarówno gminne, jak i powiatowe oraz wojewódzkie. Kolejną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego jest zwiększenie liczby połączeń kolejowych z granicy Polski z Ukrainą do województwa łódzkiego.

12 wozów gaśniczych dla Ukrainy

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zgierza, Opoczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Brzezin, Łęczycy i Łodzi przekażą na Ukrainę 12 wozów strażackich. Wozy, które otrzyma Ukraina są pojazdami starszej generacji, lecz są oczywiście w pełni sprawne. Co więcej w warunkach bojowych wiek może być tylko i wyłącznie ich atutem. Dlaczego? Ponieważ naprawa ewentualnych awarii silnika będzie dużo łatwiejsza. W nowszych wozach strażackich do naprawy jednostki napędowej potrzebny jest bowiem komputer.

Wozy stanowią drugą transzę pomocy Ukrainie od łódzkich strażaków. Pierwsza z nich – 136 palet ze strażackimi środkami ochrony osobistej – trafiła już do naszych sąsiadów.

Kominiarki z Piotrkowa

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 najczęściej jest nazywany przez mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego „odzieżówką”. Wszystko oczywiście przez kierunki kształcenia, które prowadzi szkoła. Uczniowie placówki od kilku dni szyją kominiarki, które trafią do ukraińskich żołnierzy. Realizacja akcji była możliwa dzięki wsparciu lokalnego przedsiębiorcy. Przekazał on dzianinę na uszycie około pół tysiąca kominiarek. Niedługo potem zgłosił się kolejny darczyńca, który przekazał dzianinę na kolejnych 20 kominiarek. Kierownictwo szkoły ma nadzieję znaleźć kolejnych sponsorów i kontynuować tę piękną inicjatywę.

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top