WIELKIE ZMIANY NA TAMIE JEZIORSKA

Data publikacji: 20.02.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 17 02
WIELKIE ZMIANY NA TAMIE JEZIORSKA

 

Jeziorsko to największy w centralnej Polsce sztuczny zbiornik wodny. Akwen, który często nazywany jest „sieradzkim morzem”, każdego roku pozwala zażyć wodnych szaleństw tysiącom mieszkańców województwa łódzkiego. Jednak funkcja rekreacyjna to jedno z niewielu zadań wypełnianych przez Jeziorsko. Za najważniejszą uchodzi regulacja przepływu Warty. I to właśnie z tą funkcją związana jest olbrzymia inwestycja, która trwa na tamie zbiornika.

 

Konieczność zmian

Prace na tamie Jeziorska są konieczne z powodu długiej eksploatacji obiektów hydrotechnicznych, które się na nią składają. Jak informuje Jarosław Władczyk – rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu – urządzenia takie jak ekran zapory czołowej oraz jaz przelewowo-upustowy posiadają normalne uszkodzenia dla tak długiego okresu użytkowania oraz wykazują typowe objawy starzenia się konstrukcji.

Zakres prac – zapora czołowa zbiornika

Modernizacja tamy została podzielona na dwa zadania. Pierwsze jest związane z zaporą czołową zbiornika. Jego realizacja rozpoczęła się w 2019 roku, a w jej ramach wyremontowane zostaną takiego elementy zapory jak żelbetowy ekran, siedem tarasów wraz z wyposażeniem, czy ujęcie wody służące do zasilenia Strugi Spycimierskiej. Ponadto naprawiona zostanie rysa na prawym skrzydełku wlotu do Małej Elektrowni Wodnej, a także wymienione zostaną stalowe barierki ochronne oraz nawierzchnia chodnika, który znajduje się na koronie zapory. Prace wokół zapory czołowej mają zostać ukończone w przyszłym roku.

Zakres prac – jaz przelewowo-upustowy

Jeszcze szybciej – w tym roku – planowane jest ukończenie robót związanych z jazem przelewowo-upustowym, który jest obiektem stanowiącym zabezpieczenie przed powodzią oraz pozwala na używanie wody do celów energetycznych. W ramach tej części liftingu Jeziorska zmodernizowane zostanie istniejące wyposażenie części hydraulicznej, mechanicznej, sterowniczej i elektrycznej. Ponadto wymiany doczeka się suwnica bramowa, której przeznaczeniem jest awaryjna i remontowa obsługa zamknięć budowli zrzutowej zbiornika.

Koszty inwestycji

Remont tamy Jeziorska jest oczywiście niezwykle specjalistycznym przedsięwzięciem. Duża część prac jest wykonywana pod wodą, co wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu pływającego, jak i wysoko wykwalifikowanych płetwonurków. Jak nietrudno się domyślić, taka inwestycja wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Prace na ekranie czołowej zbiornika mają kosztować ponad 52 miliony złotych. 22 miliony złotych tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Z kolei modernizacja jazu przelewowo-upustowego pochłonie środki w wysokości blisko 30 milionów złotych, z czego unijna dotacja pokryje ponad 16 milionów złotych.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top