SZKOŁA W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE Z WYJĄTKOWĄ POMOCĄ DYDAKTYCZNĄ

Data publikacji: 06.02.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 03 02
SZKOŁA W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE Z WYJĄTKOWĄ POMOCĄ DYDAKTYCZNĄ

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie to kolejna placówka edukacyjna w naszym województwie, która skorzystała na Funduszach Europejskich. Mieszcząca się w powiecie łowickim szkoła doczekała się wyjątkowej pomocy dydaktycznej – chlewni edukacyjnej.

 

Chlewnia w Zduńskiej Dąbrowie to nowoczesny obiekt, który pozwala uczniom szkoły na codzienny udział w zabiegach pielęgnacyjnych i medycznych trzody. W chlewni znajduje się miejsce na 30 loch oraz 90 warchlaków. Ponieważ zwierzęta stanowią nieodzowny element obiektu, warto przyjrzeć się im bliżej. Dobór świń nie był oczywiście przypadkowy. Władzom instytucji zależało na tym, by materiał zwierzęcy dorównywał jakością standardom nowej chlewni. Stąd też decyzja o zakupie blisko 30 zwierząt. Pochodzą one ze sprawdzonych miejsc, a do ich cech charakterystycznych należy spokój oraz fakt, że nie dostarczają większych problemów w obsłudze.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie dzięki inwestycji będzie mógł sam namnażać materiał hodowlany. Prócz oszczędności związanych z kosztem zakupu świń, samowystarczalność placówki w tym aspekcie znacznie zwiększa bezpieczeństwo biologiczne hodowanych zwierząt.

Chlewnia działająca przy szkole w Zduńskiej Dąbrowie podzielona jest na kilka sektorów. Za jej najważniejszą część uchodzi porodówka z sufitem dyfuzyjnym. Każdy z kojców porodówki dysponuje innym podłożem, co zostało podyktowane aspektami edukacyjnymi. Uczniowie szkoły dzięki temu na własne oczy przekonają się, jakie warunki pozwolą zwierzętom hodowlanym na osiągnięcie najwyższego poziomu dobrostanu.

Poprzednia z chlewni użytkowanych przez uczniów Zduńskiej Dąbrowy pamięta zamierzchłe czasy powstawania w miejscowości pierwszej rolniczej szkoły. Powstała ona w 1935 roku i pomagała kolejnym pokoleniom uczniów instytucji aż do 2018 roku. Możliwości, jakimi dysponował obiekt, nie ma oczywiście co porównywać z jego stanem obecnym. Zwierzęta były trzymane w archaicznych warunkach – na ściółce i z wybiegami – co miewało negatywny wpływ na kondycję zdrowotną hodowanej trzody.

Powstanie nowej chlewni w Zduńskiej Dąbrowie możliwe było dzięki realizacji zadania „Modernizacja i rozbudowa bazy kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie”. Na projekt przeznaczono blisko 5,8 miliona, z czego niespełna 2,9 miliona pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top