Łódzkie wesprze programy profilaktyczne nowotworów skóry

Data publikacji: 26.12.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 21 12 2
Łódzkie wesprze programy profilaktyczne nowotworów skóry

 

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs, którego stawką będą dofinansowania na programy profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego. Wnioski konkursowe będzie można składać od 31 grudnia 2021 roku do 24 stycznia 2022.

 

Programy profilaktyczne, które uzyskają dotacje, będą skierowane do mieszkańców województwa łódzkiego. W ramach projektów prowadzonych będzie kilka rodzajów działań: świadomościowe, edukacyjne oraz działania związane z badaniami przesiewowymi w kierunku wykrywania nowotworów skóry.

Działania świadomościowe pozwolą zwrócić uwagę mieszkańców województwa łódzkiego na kwestie raka skóry z czerniakiem na czele. W jaki sposób społeczeństwo będzie uświadamiane? Poprzez takie akcje jak choćby druk ulotek, publikację artykułów w prasie oraz Internecie, czy aktywność w zakresie profilaktyki zdrowotnej w mediach społecznościowych. Ulotki, artykuły i wpisy w Internecie będą wskazywać mieszkańcom województwa konieczność kontroli znamion, pieprzyków i wszelkich nietypowych zmian na skórze, a także ostrzegać przed korzystaniem z solarium i nadmiernym wystawianiem ciała na słońce.  

Działania edukacyjne będą skierowane do dwóch grup osób. Pierwszą z nich stanowią osoby, które odczują potrzebę zbadania skóry w kontekście pojawienia się na niej zmian nowotworowych. Druga z grup to natomiast personel medyczny, rehabilitanci oraz pracownicy branży beauty. Wymienione osoby poszerzą swoją wiedzę na temat nowotworów skóry. Można śmiało zaryzykować tezę, że dzięki uzyskanym informacjom umożliwią swoim pacjentom wczesne wykrycie raka, co w konsekwencji może uratować niejedno ludzkie życie. Na czerniaka złośliwego umiera bowiem rocznie w Polsce 1200 osób, co stanowi około 1,5 procenta zgonów z powodu wszystkich chorób nowotworowych.      

Wśród działań prowadzonych w zakresie działań przesiewowych znajdą się badania diagnostyczne wraz z dermatoskopią znamion. Z badań skorzystają pacjenci, którzy otrzymają zalecenie ich wykonania od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Skierowanie na takie badania będzie oczywiście związane z występowaniem na skórze niepokojących znamion, pieprzyków lub w związku z innymi – na przykład genetycznymi –  czynnikami ryzyka.

W startującym na koniec roku naborze udział może wziąć kilka rodzajów podmiotów, m.in. instytucje naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe, czy podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zakres instytucji, które mogą ubiegać się o dotacje jest jednak znacznie większy, a szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie konkursu dostępnej tutaj.

Środki przeznaczone na konkurs to okrągły milion złotych. Projekt, który zgłosi się do naboru, będzie mógł otrzymać dofinansowanie na poziomie 85 procent swojej wartości. Oznacza to, że minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15 procent wartości projektu.

Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na kwiecień lub maj 2022 roku.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top