Biblioteka w Opocznie zostanie wyremontowana

Data publikacji: 22.12.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 21 12
Biblioteka w Opocznie zostanie wyremontowana

 

Dom Esterki w Opocznie, czyli zabytkowy budynek, w którym mieści się Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa, doczeka się modernizacji. Inwestycja ma pochłonąć środki w wysokości blisko 881,5 tysiąca złotych, z czego ponad 600 tysięcy złotych ma stanowić dofinansowanie udzielone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

 

Dzięki planowi remontu wiemy już, jakie zmiany czekają opoczyńską bibliotekę. Budynek stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez montaż nowego infoboksu, czyli multimedialnego centrum informacji. Siedzibę biblioteki czeka również remont dachu, z kolei na zewnątrz powstanie letnia czytelnia.

Budynek doczeka się również ciekawych nowości w swoich wnętrzach. Będą to ceramiczne grafiki i szklane tablice. Na tablicach znajdą się informacje o historii Domu Esterki, przedstawiające początki budynku oraz pierwsze związane z nim zapiski autorstwa samego Jana Długosza. Z kolei ceramiczne grafiki będą przedstawiały króla Kazimierza Wielkiego oraz Esterkę.

Dobór bohaterów grafik nie jest oczywiście przypadkowy. Jak głosi legenda, Esterka była ukochaną Kazimierza Wielkiego, który wzniósł w Opocznie zamek. Dom Esterki miał być połączony z zamkiem lochami, a te z kolei miały służyć królowi do odwiedzin ukochanej.

Dom Esterki był na przestrzeni dziejów świadkiem także innych historycznych wydarzeń. W XIX wieku w piwnicach budynku mieściło się więzienie dla uczestników powstania styczniowego, o czym w „Wiernej rzece” pisał Stefan Żeromski. W pierwszej połowie XX wieku budowla najpierw gościła Komendę Wojskową, a następnie biura Spółdzielni Spożywców „Społem".

Po zakończeniu II wojny światowej Dom Esterki był użytkowany przez wiele instytucji. Aż do 1975 roku, gdy stał się siedzibą opoczyńskiej biblioteki, którą pozostał do dziś.

Remont Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie rozpocznie się już w połowie stycznia 2022 roku. Rozkład prac zapowiada ich ukończenie w maju 2023. Będą to już drugie prace modernizacyjne na terenie instytucji w ostatnim czasie. W marcu bieżącego roku zostały zakończone działania, na które opoczyńska książnica zyskała dofinasowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jako jedna z 22 bibliotek w kraju. Remont pozwolił odrestaurować wnętrza Domu Esterki, a także wyposażyć instytucję w nowoczesny sprzęt.

 

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top