Kolędowanie i bożonarodzeniowe szopki? Tylko w Łódzkiem!

Data publikacji: 10.12.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 09 12 1
Kolędowanie i bożonarodzeniowe szopki? Tylko w Łódzkiem!

 

Okres świąteczny to czas radości i oczekiwania. Jego nieodłączny element każdego roku stanowią bożonarodzeniowe tradycje. Do grona tradycji najpiękniejszych oraz budzących największe zainteresowanie należą bez wątpienia kolędy i szopki. Gdzie można posłuchać najwspanialszych świątecznych pieśni? Gdzie obejrzeć najładniejsze wizualizacje przyjścia na świat Jezusa Chrystusa? Odpowiedź na oba pytania jest jedna: oczywiście w województwie łódzkim!

 

Kolędowanie w Łódzkiem – Łódzki Dom Kultury

Najbliższe tygodnie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kolęd. Trzy największe instytucje kultury w naszym regionie – Łódzki Dom Kultury, Filharmonia Łódzka i Akademia Muzyczna w Łodzi – przygotowały na święta niezwykle atrakcyjną ofertę.

Łódzki Dom Kultury zorganizuje dwa związane z kolędami wydarzenia. Pierwsze z nich to eliminacje rejonowe do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który rokrocznie odbywa się w Będzinie. Eliminacje odbędą się 14 grudnia, a ich zwycięzcy wezmą udział w finałowym etapie festiwalu w połowie stycznia. Druga ze świątecznych propozycji Łódzkiego Domu Kultury to Koncert Kolęd Chórów Ziemi Łódzkiej 2021. W wydarzeniu wezmą udział amatorskie chóry z całego regionu łódzkiego. Koncert, który odbędzie się w sobotę 18 grudnia, zostanie zadedykowany służbom mundurowym chroniącym wschodnią granicę Polski.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Kolędowanie w Łódzkiem – Akademia Muzyczna w Łodzi

Trzy niezwykle ciekawe propozycje dla melomanów przygotowała Akademia Muzyczna w Łodzi. 19 grudnia w sali koncertowej przy ulicy Żubardzkiej 2a odbędzie się Koncert Piosenki – Świąteczne Prezenty. Wśród występujących na scenie artystów znajdą się m.in. studenci Instytutu Wokalistyki Estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Chór Instytutu Wokalistyki Estradowej. Dzień później, w tym samym miejscu, słuchacze wezmą udział w Wieczorze Kolęd. Najpiękniejsze polskie i światowe świąteczne pieśni zaśpiewają studenci Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Ostatnie z wydarzeń – we wtorek 21 grudnia – to Wieczór Kolęd dla Sąsiadów. Wydarzenie gościć będzie Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 32. Koncert dedykowany jest osobom mieszkającym w najbliższym sąsiedztwie Akademii, ale udział w nim będą mogli również wziąć inni goście.

Bilety na wydarzenia przy ulicy Żubardzkiej 2a są w cenie 15 i 25 złotych, natomiast wstęp na Wieczór Kolęd dla Sąsiadów jest bezpłatny. Zainteresowani udziałem w koncertach powinni przy tym pamiętać o związanym z restrykcjami sanitarnymi limitach miejsc.

Kolędowanie w Łódzkiem – Filharmonia Łódzka

Niezwykle ciekawie prezentuje się również świąteczna oferta Filharmonii Łódzkiej. Już 19 grudnia mury filharmonii wypełnią dźwięki wydawane przez barokowe organy, barokowe skrzypce, czy głosy wybitnych śpiewaków. Wszystko w ramach Bożonarodzeniowego Koncertu Organowego. Bilety na wydarzenie można kupić w kasach Filharmonii Łódzkiej lub za pośrednictwem strony internetowej

https://filharmonialodz.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/362649?lang=pl Ceny biletów to 22 i 32 złote.

28 grudnia Filharmonia Łódzka zorganizuje prawdziwy gwóźdź programu okresu świąteczno-noworocznego – „Koncert Świąteczny Blue Cafe i Goście”. Jeden z najbardziej znanych łódzkich zespołów da miłośnikom muzyki jazzową ucztę, którą uświetnią znakomici goście – legendarna wokalistka Ewa Bem oraz wirtuoz trąbki Jerzy Małek. Bilety w cenach 139 i 159 złotych dostępne w kasach filharmonii oraz na stronie internetowej https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/blue-cafe/?partner=blueartmanagement

Zarówno uczelnia, jak i instytucje kultury, które zapraszają na wspólne kolędowanie zostały wsparte Funduszami Europejskimi!

Szopki bożonarodzeniowe

Szopki bożonarodzeniowe przybierają zazwyczaj formę makiet. Prezentują one narodziny Jezusa Chrystusa wraz z przybyciem pasterzy lub Trzech Króli. W tym roku szczególnie zapraszamy do odwiedzenia szopek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza w Łodzi, Kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie, Kościele św. Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim oraz Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej. Co łączy wszystkie z wymienionych miejsc? Otrzymały one wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Największe zmiany przeszła parafia w Rawie Mazowieckiej. Pochłonęły one blisko 22 miliony złotych, z czego ponad 14,5 miliona tej sumy stanowiło unijne dofinansowanie. Budynek, któremu jeszcze niedawno groziło zawalenie, dzisiaj jest prawdziwą wizytówką miasta. A ponadto stał się czymś więcej niż jedynie miejscem kultu religijnego. Na jego terenie działa bowiem muzeum parafialne, a także Centrum Spotkań i Dialogu, prowadzące działalność o charakterze kulturalnym i zapobiegającym wykluczeniu społecznemu.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top