Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości!

Data publikacji: 10.11.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 10 11
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na świętowanie 103. rocznicy odzyskania niepodległości!

 

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi to kolejna w naszym regionie instytucja, która w skorzystała z dotacji z Funduszy Europejskich. Realizowane przez placówkę projekty, współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pochłonęły środki w wysokości blisko 16 milionów złotych, z czego ponad 8,5 miliona pokryły dofinansowania z Funduszy Europejskich.

 

Muzeum Tradycji Niepodległościowych jest bohaterem naszego dzisiejszego wpisu oczywiście nie przez przypadek. Wszak już w czwartek czeka nas 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji muzeum zaplanowało na najbliższe dni szereg atrakcji. Organizację specjalnych wydarzeń placówka rozpocznie już w środę 10 listopada.

Pierwszym z nich będzie odsłonięcie pomnika Haliny Szwarc o godzinie 13.00 przed siedzibą główną muzeum przy ul. Gdańskiej 13. Żyjąca w latach 1923-2002 Halina Szwarc była agentką Polskiego Państwa Podziemnego, profesorem nauk medycznych i twórczynią ruchu Uniwersytetów III Wieku w Polsce. Jej działalność konspiracyjna w trakcie wojny rozpoczęła się już w 1939 roku, a w jej ramach Halina Szwarc była m.in.  łączniczką, kolporterką ulotek, a także uczestniczką akcji „N”. Autorem projektu pomnika członkini ruchu oporu jest łódzki rzeźbiarz dr Marcin Mielczarek.

Również w środę, lecz o godzinie 19.00, odbędzie się tradycyjny Toast za Niepodległą, czyli coroczny koncert szlagierów z 20-lecia międzywojennego. Aktorka Teatru Syrena w Warszawie, Magdalena Placek-Boryń zaśpiewa takie nieśmiertelne przeboje jak: „Bo ja tak chcę”, „Tango portugalskie”, czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Jedną z głównych atrakcji 11 listopada będzie gra planszowa „Na tropie tajemnic łódzkich bohaterów wojennych”, w którą będzie można zagrać od godziny 11.00 przy Oddziale Martyrologii Radogoszcz. Co czyni grę wyjątkową? Pionkami będą jej uczestnicy! W trakcie pokonywania gigantycznej planszy będzie można poznać bohaterskich łodzian, a także rozwiązywać zadania i sprawdzać, jak żyło się w Łodzi na początku 1945 roku. Udział w grze jest całkowicie bezpłatny!

Rodziny z dziećmi w Narodowe Święto Niepodległości mogą odwiedzić główną siedzibę muzeum, by spędzić czas zarówno przyjemny, jak i pożyteczny. W jaki sposób? Wykonując kokardę narodową z papieru, grając w grę „Muzealne biuro detektywistyczne”, czy układając megapuzzle oraz model z klocków Cobi. Nie obowiązują zapisy na warsztaty, jednak trzeba liczyć się z obowiązującymi limitami zwiedzających.

Stronę internetową Muzeum Tradycji Niepodległościowych znajdziecie pod adresem https://muzeumtradycji.pl/

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top