Stary Młyn w Zgierzu już otwarty!

Data publikacji: 07.11.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 04 11 a
Stary Młyn w Zgierzu już otwarty!

 

 

Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu doczekał się nowej siedziby w Starym Młynie! Zrewitalizowany budynek, który powstał na fundamentach zabytkowego młyna motorowego robi wrażenie. Działalność zgierskiego MOK w nowym miejscu pracy została już zainaugurowana i uczyniono to z wielkim rozmachem.

 

Młyn zmienił się nie do poznania. Liczący sobie ponad 100 lat budynek przestał być mało atrakcyjnym wizualnie reliktem przeszłości, stając się miejscem wspaniale łączącym tradycję z nowoczesnością. Bryła młyna a także wiele jego elementów architektonicznych zostało zachowanych, stając się fundamentami, na których możliwe stało się utworzenie nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury.

W ramach prac rewitalizacyjnych młyna powstało pomieszczenie, na które mieszkańcy Zgierza czekali od lat –  wielofunkcyjna sala widowiskowa z publicznością na 200 miejsc. Zastosowano przy tym innowacyjne rozwiązanie w postaci wrót otwierających scenę na przestrzeń wokół budynku. Daje to możliwość wykorzystania sali w trakcie imprez plenerowych.

Wśród innych pomieszczeń, które zostały utworzone dzięki zaadaptowaniu Starego Młyna na potrzeby kulturalne, znalazły się galeria sztuki, studio nagrań, przestrzeń gastronomiczna, a także pracownie kulturalne: fotograficzna, baletowa i plastyczna. Powierzchnia użytkowa nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury liczy sobie 1300 m2.

Stary Młyn ma być miejscem, które odmieni kulturalne oblicze Zgierza. Miejski Ośrodek Kultury dzięki nowej kwaterze umożliwi mieszkańcom miasta rozwijanie w komfortowych warunkach ich talentów muzycznych, teatralnych, plastycznych, czy tanecznych. To wspaniała informacja zwłaszcza dla zgierskiej młodzieży.  

Nowa siedziba zgierskiej kultury przeszła już pierwsze testy. I zdała je celująco! Obchody otwarcia odbyły się w październiku i trwały przez ponad tydzień. Rozpoczęło je wydarzenie „Kawa w Młynie - otwarte rozmowy o kulturze", podczas którego ludzie kultury i sztuki rozmawiali o rozwoju kultury w Zgierzu. 19 i 20 października Stary Młyn został przejęty przez wielki biznes. Nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury gościła bowiem uczestników Zgierskiego Forum Gospodarczego, debatujących nad otwarciem w Zgierzu nowych biznesowych perspektyw.

Kulminacja obchodów inauguracji miała miejsce pomiędzy 22 i 24 października, kiedy do Starego Młyna ponownie zawitała kultura. W sali widowiskowej koncerty dali m.in. Łona i zespół Raz, Dwa, Trzy, z kolei pracownie kulturalne gościły uczestników warsztatów graficznych, plastycznych, teatralnych oraz próby zespołów tanecznych. Na widzów oczekiwały również wernisaże i wystawy.

Rewitalizacja i adaptacja młyna na centrum kulturalne miasta stanowiła część większego, realizowanego od kilku lat w Zgierzu projektu. Jego nazwa brzmi  „Szlakiem architektury włókienniczej - rewitalizacja Miasta Zgierza”. Środki, które przeznaczono na projekt, to ponad 46 milionów złotych. Blisko 26 milionów złotych tej sumy pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top