Linia tramwajowa 43 będzie kursować ponownie

Data publikacji: 20.10.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 19 10
Linia tramwajowa 43 będzie kursować ponownie

 

Niespełna 58 milionów złotych – tyle ma kosztować modernizacja blisko trzykilometrowego odcinka linii tramwajowej przebiegającego przez ul. Konstantynowską, który rozpoczyna się przy pętli „Zdrowie”, a kończy przy granicy Łodzi.

 

FINANSE

Niemal 32 miliony złotych z przywołanych 58 stanowi pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponadto UMWŁ pozyskało wsparcie z budżetu państwa w wysokości prawie 5 milionów złotych.


ZAKRES PRAC

Środki przeznaczone na modernizację linii 43 z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego są olbrzymie, stąd też nie powinien dziwić niezwykle szeroki zakres prac, które zostaną wykonane. Wśród zadań wskazanych do realizacji znajdują się:

  • budowa i przebudowa torów wraz z siecią tramwajową;
  • rozbudowa układu drogowego znajdującego się w sąsiedztwie torowiska wraz z utworzeniem sieci kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, a także sieci wodociągowych, elektrycznych i gazowych;
  • budowa nowych przystanków, a także przebudowa obecnie istniejących;
  • utworzenie nowej podstacji kontenerowej, która będzie zasilać linię;
  • posadzenie zieleni;
  • montaż elementów małej architektury, np. ławek i koszów na śmieci.


ZNACZENIE LINII 43

Linia 43 odgrywała niezwykle istotną rolę w połączeniu Łodzi i Konstantynowa. Tysiącom łodzian przez całe lata kojarzyła się bez wątpienia z podróżą do ZOO. 2,5 roku temu linia została zamknięta – powodem takiej decyzji był fatalny stan techniczny torów, który rodził uzasadnione obawy o bezpieczeństwo podróżujących.


KONSTANTYNOWSKA CZĘŚĆ PROJEKTU

Opisywany projekt to nie pierwsza inwestycja, która pozwoli na przywrócenie połączenia tramwajowego między Łodzią a Konstantynowem. Wcześniej dotacja z Funduszy Europejskich została udzielona na konstantynowską część linii 43. Wysokość dofinansowania wyniosła nieco ponad 13,8 miliona złotych. Cała inwestycja została natomiast oszacowana na kwotę przekraczającą 20 milionów złotych. Działania podjęte w ramach projektu są podobne do tych, które zostaną zrealizowane w łódzkiej części torowiska i obejmują m.in. modernizację torowiska, sieci trakcyjnej oraz peronów dla pasażerów.

  

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top