15 października – europejski dzień walki z rakiem piersi

Data publikacji: 14.10.2021 r.

BLOG NAGLOWEK walkarakpiersi
15 października – europejski dzień walki z rakiem piersi

 

15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W związku z tym niezwykle ważnym dniem zachęcamy mieszkanki województwa łódzkiego w wieku od 50 do 69 lat do wzięcia udziału w profilaktycznym programie wczesnego wykrywania nowotworu piersi. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a wzięcie w nim udziału jest całkowicie bezpłatne.

 

Podstawowym działaniem w ramach programu profilaktyki piersi jest oczywiście badanie mammograficzne, ale to niejedyny benefit płynący z uczestnictwa w programie. Kobiety, które się do niego zgłoszą, będą mogły liczyć na zapewnienie dojazdu z miejsca zamieszkania na miejsce realizacji badania i z powrotem. Z kolei kobietom, które opiekują się osobami niesamodzielnymi, na czas badania zostanie udzielone wsparcie w postaci opieki nad ich podopiecznymi.

Listę instytucji realizujących program profilaktyczny wczesnego wykrywania nowotworu piersi znaleźć można tutaj.  

Inne programy profilaktyki zdrowotnej

W naszym województwie możliwe jest także wzięcie udziału w innych zdrowotnych programach profilaktycznych. Pierwszy z nich związany jest z przeciwdziałaniem nadwadze i otyłości. Zgłosić się do niego mogą wszystkie osoby w wieku produkcyjnym, których współczynnik masy ciała BMI przekracza 25, a jest niższy od 39,9 lub których obwód talii przekracza 80 centymetrów w przypadku kobiet oraz 94 centymetry w przypadku mężczyzn. Osoby zakwalifikowane do programu otrzymają m.in. możliwość konsultacji dietetycznych i psychologicznych oraz wsparcie związane z aktywnością fizyczną, w tym refundację kosztów karnetów i kart sportowych. Szczegóły na temat programu znajdziesz tutaj, na tej samej stronie, gdzie znaleźć można informacje na temat przystąpienia do programu profilaktyki raka piersi.

W województwie łódzkim prowadzone są również inne programy profilaktyczne – związane z wczesnym wykrywaniem nowotworów jelita grubego oraz szyjki macicy. Ponadto mieszkańcy regionu mogą korzystać z bezpłatnych programów rehabilitacji dla pacjentów onkologicznych, rehabilitacji leczniczej dla osób z problemami ruchowymi oraz rehabilitacji w zaburzeniach nerwicowych, które są związane ze stresem objawiającym się pod postacią somatyczną.

Seminarium Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia

W niniejszym artykule nie może zabraknąć informacji o bardzo ciekawym wydarzeniu organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Mowa o Seminarium „Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia”, które odbędzie się 21 października w godzinach 12:30-15:25 w Łódzkim Domu Kultury. Seminarium poprowadzi znany prezenter telewizyjny Radosław Brzózka, który będzie wprowadzał uczestników w kolejne wykłady ekspertów.

Co w programie?

  • Oferta bezpłatnych programów profilaktycznych i rehabilitacyjnych dla mieszkańców województwa łódzkiego.
  • Kurs udzielania pierwszej pomocy.
  • Zasady profilaktyki raka piersi.

Udział w seminarium jest bezpłatny. W wydarzeniu uczestniczyć można zarówno na miejscu, jak i przez Internet. Formularz zgłoszeniowy znaleźć można tutaj.

  

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top