Muzyczne inwestycje w województwie łódzkim

Data publikacji: 30.08.2021 r.

BLOG NAGLOWEK muzyka 16 08
Muzyczne inwestycje w województwie łódzkim

 

Kultura jest kolejną dziedziną w województwie łódzkim, która niezwykle zyskała dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. W dzisiejszym odcinku naszego bloga przyjrzymy się zmianom mającym w ostatnich latach miejsce w jednych z najważniejszych instytucji kulturalnych w Łodzi – Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.

 

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów

Łódzka Akademia Muzyczna to placówka, którą rokrocznie kończą znakomici dyrygenci, instrumentaliści i wokaliści. Niektórzy z absolwentów z nieco starszych roczników pewnie z niemałą zazdrością spoglądają na warunki, w których muzyczne rzemiosło doskonalą obecnie ich młodsi koledzy. Wszystko przez zrealizowany przez uczelnię projekt "Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi". Za blisko 20,5 miliona złotych (ponad 14 milionów tej sumy stanowiło dofinansowanie z FE) Akademia kupiła aż 250 nowych instrumentów, zaczynając od malutkich renesansowych fletów, a kończąc na unikatowych barokowych organach, które były pierwszymi w historii polskiego szkolnictwa muzycznego nowo wybudowanymi organami, wzorowanymi na instrumentach powstałych w I Rzeczpospolitej.

Organy, naturalnie, były najdroższym jednostkowym zakupem – kosztowały aż 4 miliony złotych! Nie mniejsze wrażenie robią jednak ceny wielu innych instrumentów. Wśród 38 zakupionych przez Akademię fortepianów, 4 najcenniejsze kosztowały po 700 tysięcy złotych od sztuki. Blisko milion złotych pochłonął zakup rozbudowanego zbioru instrumentów perkusyjnych, na który złożyły się m.in. bębny japońskie oraz dzwony i kotły symfoniczne, natomiast 180 tysięcy złotych trzeba było przeznaczyć na cenny orkiestrowy kontrfagot.

Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi

Jeszcze większe środki – blisko 27 milionów złotych, przy unijnym wsparciu w wysokości prawie 14,5 miliona – przeznaczono na wciąż trwającą przebudowę i rozbudowę budynku Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Projekt polega m.in. na budowie dwóch sal koncertowych. Mniejsza sala – kameralna – pomieści 156 widzów, zaś większa 254. Dzięki powstaniu obu pomieszczeń liczba gości biorących udział w wydarzeniach organizowanych przez szkołę powinna wzrosnąć o 3600 osób w skali roku.

Ponadto prace remontowo-budowalne na terenie łódzkiej szkoły muzycznej objęły 7 sal dydaktycznych przeznaczonych do zajęć indywidualnych. Doczekały się one na przykład nowych instalacji elektrycznych, oświetleniowych a także podwieszanych sufitów akustycznych.

Władze łódzkiej placówki przewidują, że remont przyczyni się do znacznego rozwoju dotychczasowej oferty kulturalnej szkoły. Wśród wydarzeń, które będą odbywać się na terenie instytucji mają znaleźć się warsztaty kompozytorskie i folklorystyczne, a także przedstawienia teatralne oraz koncerty wybitnych muzyków z kraju i zagranicy.  

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top