Z biegiem czasu - transformacja województwa łódzkiego na tle historycznym

Data publikacji: 11.08.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 10 08 2021 transformacja02
Z biegiem czasu - transformacja województwa łódzkiego na tle historycznym

 

Wielu osobom Fundusze Europejskie kojarzą się w pierwszym odruchu z nowoczesnością i innowacyjnymi zmianami, które dzięki nim mają miejsce w miastach i na wsiach. Oczywiście skojarzenie to jest jak najbardziej na miejscu, ale nie oddaje pełnego zakresu działań wykonywanych w Polsce dzięki unijnym dotacjom. By udowodnić prawdziwość tej tezy, w dzisiejszym tekście przypatrzymy się, jak FE pracują w służbie historii i polskiego dziedzictwa narodowego.

 

Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich

Władysław Reymont to jeden z największych pisarzy w historii polskiej literatury. Największych, a ponadto docenionych zagranicą, wszak w 1924 roku odebrał literacką Nagrodę Nobla. Reymont był trzecim Polakiem – po Marii Skłodowskiej-Curie i Henryku Sienkiewiczu – z tym wielkim wyróżnieniem. Otrzymał je za napisanie czterotomowej epopei „Chłopi”. Akcja powieści toczy się wsi Lipce, która istnieje do dzisiaj, choć pod nieco zmienioną nazwą. Ta nazwa to Lipce Reymontowskie i nie jest ostatnim hołdem miejscowości dla wielkiego polskiego pisarza. Znajduje się tam bowiem również Muzeum Regionalne imienia Władysława Reymonta, a jego powstanie zostało oczywiście zainspirowane arcydziełem pisarza. W murach muzeum – odtworzonych wnętrzach chłopskich chat – znajdują się liczne eksponaty związane z chłopską kulturą, a wśród nich stroje, hafty, czy narzędzia rolnicze.

Na terenie muzeum doszło w ostatnich latach do wielu zmian, które sprawiły, że stało się ono znacznie atrakcyjniejszym miejscem dla odwiedzających. Zmiany dotyczyły głównie infrastruktury – powstał choćby chodnik oraz nowe zabudowania dla turystów – i były możliwe w dużej mierze dzięki Funduszom Europejskim. Unijna dotacja pokryła bowiem 300 tysięcy złotych z wartej pół miliona złotych inwestycji.


Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Z powiatu skierniewickiego „jedziemy” ponad 160 kilometrów dalej, do Ożarowa w powiecie wieluńskim. Największą atrakcją tej niewielkiej miejscowości jest  Muzeum Wnętrz Dworskich, które stanowi oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W budynkach należących do instytucji trwa obecnie remont, którego koniec został przewidziany na wiosnę przyszłego roku. Pracami budowlanymi objęte są trzy budynki – zabytkowy drewniany dwór, w którym mieści się właściwa część muzeum oraz domek nad stawem i kantorek. Dworek doczeka się m.in. nowego dachu, rynien, elewacji i ocieplenia, zaś na terenie pozostałych dwóch budynków wykonane zostaną instalacje urządzeń sanitarnych i kuchennych, co w konsekwencji rozszerzy zakres działalności muzeum. Kantorek wraz z domkiem nad stawem będą bowiem gościć warsztaty gastronomiczne dla szkół i kół gospodyń wiejskich. Gwoli ścisłości, nie będą to zwykłe warsztaty, bowiem promujące zamierzchłe dworskie tradycje kulinarne.

Księży Młyn

Na koniec dzisiejszego artykułu udajemy się do stolicy województwa łódzkiego. W końcu jedną z wizytówek Łodzi jest Księży Młyn, czyli najlepiej zachowany i najbardziej unikalny kompleks fabryczny z czasów rewolucji przemysłowej na całym świecie. Dzięki podjętym w ostatnich kilkunastu latach działaniom rewitalizacyjnym, Księży Młyn przeszedł cudowną metamorfozę. Na jego terenie znajdziemy dzisiaj mieszkania, biura, pracownie artystyczne oraz kilka muzeów, a wszystkie z wymienionych miejsc zostały doskonale wkomponowane w historyczną zabudowę tego pięknego kompleksu.

Rewitalizacja Księżego Młyna była jednym z najważniejszych i największych zadań związanych z rewitalizacją w województwie łódzkim. Szereg inwestycji na terenie kompleksu pochłonął środki w wysokości niemal 100 milionów złotych. Ponad 60 milionów złotych tej sumy to pieniądze pochodzące z Funduszy Europejskich.   

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top