Konkurs na programy wspierające pracowników zwalnianych z pracy

Data publikacji: 05.08.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 03 08
Konkurs na programy wspierające pracowników zwalnianych z pracy

 

Trwająca sytuacja w kraju jest piekielnie trudnym wyzwaniem dla wielu instytucji, firm i przedsiębiorców. Wiele z podmiotów staje przed koniecznością redukowania etatów. Jednak nawet zadania obarczone tak ciężkimi gospodarczo-społecznymi konsekwencjami da się przeprowadzić w taki sposób, aby najbardziej poszkodowani – zwolnieni pracownicy – ucierpieli przez odejście z pracy jak najmniej dotkliwie.

 Zniwelowanie skutków zwolnienia z pracy umożliwiają programy typu outplacement. Outplacement można inaczej nazwać programem aktywizacji zawodowej dla pracowników, którzy są zagrożeni utratą pracy lub utracili ją nie ze swojej winy. Przyczyna utraty zatrudnienia leży zatem po stronie przedsiębiorstwa, które przykładowo decyduje się na redukowanie etatów z powodu kryzysu, w jakim się znajduje. Do działań outplacementowych zaliczamy m.in. rożne formy doradztwa zawodowego, szkolenia dla pracowników, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z tworzenia atrakcyjnego CV i listu motywacyjnego.

Co mają wspólnego programy outplacementowe z Funduszami Europejskimi? Chociażby konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który dotyczy wdrażania na terenie naszego regionu właśnie programów outplacementowych.  Do naboru zgłaszać się mogą zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa, a nawet osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Warunkiem podstawowym jest jednak prowadzenie działalności na terenie województwa łódzkiego. Wszelkie szczegóły na temat naboru znajdziecie tutaj.

Spektrum działań, na które można otrzymać dofinansowanie, jest bardzo szerokie. Prócz wymienionych wyżej doradztwa zawodowego, poradnictwa psychologicznego, czy szkoleń zawodowych, o pieniądze z konkursu mogą ubiegać się m.in. projekty polegające na subsydiowaniu zatrudnienia uczestnika projektu u nowego pracodawcy, finansowaniu studiów podyplomowych, czy projekty, które oferują różne formy wsparcia finansowego, np. bezzwrotne pożyczki lub wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę,

Wnioski w ramach naboru składać można składać od 30 lipca do 11 sierpnia. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik. Uczestnicy naboru mają o co walczyć, bowiem środki przeznaczone na konkurs wynoszą blisko 4 miliony złotych, a kwota dofinansowania każdego jednego projektu musi przekroczyć 456,5 tysiąca złotych.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top