Turystyka w województwie łódzkim w 2021 roku – powiat piotrkowski

Data publikacji: 13.07.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 13 07 2021 piotrkowski
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 roku – powiat piotrkowski

 

Piotrków Trybunalski wraz ze swoimi okolicami to obszar, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni z walorów turystycznych Ziemi Piotrkowskiej będą rodzice z dziećmi, sympatycy historii, a także miłośnicy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

Cysterskie Centrum Edukacji w Sulejowie

Na początek prawdziwa gratka dla miłośników historii. W dodatku historii w niezwykle zamierzchłym wydaniu. W Sulejowie w drugiej połowie XII  wieku  zbudowany został klasztor opactwa cysterskiego, który jest jednym z najstarszych zabytków tego typu w Polsce. Jeden z najważniejszych elementów opactwa stanowi bez wątpienia kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego Jego budowa została najprawdopodobniej zakończona w 1232 roku. Niesamowite jest to, że bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym stanie!

Co ciekawe na terenie sulejowskiego opactwa trwa obecnie I etap prac związany z utworzeniem Cysterskiego Centrum Edukacji. Prace polegają na adaptacji na cele kulturalne budynku dawnego Arsenału. Parter Arsenału zostanie przeznaczony pod punkt informacji kulturalnej. Piętro budynku ugości pracowników instytucji związanych z opactwem, z kolei zachodnie pomieszczenie będzie przeznaczone pod salę muzeum klasztornego. Prace w ramach I etapu budowy Cysterskiego Centrum Edukacji pochłoną 3,4 miliona złotych. Niemal 2,4 miliona tej kwoty pokryje dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Stadnina koni w Goleszach Dużych

Rodziny z dziećmi, nie tylko zresztą one, powinny poważnie rozważyć wycieczkę do miejscowości Golesze Duże w gminie Wolbórz. Mieści się tam wspaniała stadnina koni. A właściwie to cały konny ośrodek, który oferuje noclegi oraz usługi gastronomiczne, a co za tym idzie zajmuje się także organizacją eventów, czy imprez okolicznościowych.

Jeżeli zaś chodzi o sedno działalności stadniny, to na jej terenie konno pojeżdżą zarówno osoby doświadczone, jak i początkujące, dla których przewidziane są lekcje jazdy. W ośrodku prowadzona jest również hipoterapia.

Co ciekawe konie nie są jedynymi zwierzętami, które w Goleszach Dużych cieszą się specjalnymi względami. Zachwycone pobytem w ośrodku będą również psy (wraz ze swoimi opiekunami). Na terenie kompleksu znajduje się bowiem tor przeszkód agility. W dodatku wcale nie trzeba mieć swojego psa! Właściciele stadniny służą bowiem własnym czworonogiem.

Działania na terenie ośrodka w Goleszach Dużych kosztowały 2,1 miliona złotych. Milion złotych z tej sumy stanowiło unijne dofinansowanie.

Jezioro Sulejowskie

Fani wędkarstwa i sportów wodnych takich jak kajakarstwo, windsurfing czy żeglarstwo najlepiej będą czuli się nad Jeziorem Sulejowskim, potocznie zwanym również Zalewem Sulejowskim. Szczególnie polecamy spływy kajakowe na trzech trasach. Pierwsza z nich – prowadząca z Sulejowa do Barkowic – liczy sobie 5 kilometrów, a czas potrzebny na jej przepłynięcie szacowany jest maksymalnie na półtorej godziny. Kolejny szlak – z Sulejowa do Zarzęcina – jest już dwa razy dłuższy, zarówno pod względem dystansu, jak i średniego czasu przeprawy. 20 kilometrów liczy sobie natomiast ostatnia z trasa, wiodąca z Sulejowa do Tamy Smardzewice. Jej pokonanie powinno zająć od 5 do 7 godzin.

W kolejnej części naszego przewodnika po najciekawszych opcjach na spędzanie wolnego czasu w województwie łódzkim zajmiemy się powiatem poddębickim. Już teraz serdecznie zapraszamy!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top