Fakty i mity związane z unijnymi dotacjami

Data publikacji: 09.07.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 07 07
Fakty i mity związane z unijnymi dotacjami

 

Temat dofinansowania unijnego cieszy się dużym zainteresowaniem. Wokół tego zagadnienia narosło jednak wiele mitów, które nierzadko sprawiają, że przedsiębiorcy nie decydują się walczyć o dotacje. Postanowiliśmy zweryfikować te mity i zestawić je z faktami. 

 

Mit: Procedura ubiegania się o Fundusze Europejskie jest zbyt skomplikowana.

Fakt: Napisanie wniosku wymaga skupienia i otwarcia się na wiedzę. Jednak poświęcenie czasu w celu gruntownego zaznajomienia się z wytycznymi, regulaminami, instrukcjami wypełniania wniosków i przepisami prawa z całą pewnością zaprocentuje.

 

Mit: Przyznanie funduszu jest już całkowitym sukcesem.

Fakt: To,  że otrzymaliśmy dofinansowanie nie oznacza, że na tym wkład w rozwój naszego pomysłu się kończy. Jeżeli nasz projekt uzyskał pozytywną opinię, dofinansowanie nie oznacza całkowitego sukcesu. Konieczne będzie prawidłowe rozliczenie wszystkich wydatków związanych z naszą inwestycją, jak również utrzymanie rezultatów przez tzw. okres trwałości – szacunkowo 5 lat od zakończenia projektu. Jeśli przedsiębiorca nie spełni swoich obietnic, mogą spotkać go poważne konsekwencje – nawet cofnięcie całej dotacji. Dlatego mimo sfinalizowania projektu konieczne jest dokładne monitorowanie, czy jego założenia są właściwie realizowane.

 

Mit: Wsparcie unijne to „łatwe pieniądze”.

Fakt: Dotacja to tak naprawdę tylko część wartości projektu i bez aktywnego udziału przedsiębiorcy będzie on niemożliwy do zrealizowania. W rzeczywistości każdy wnioskodawca dokłada się finansowo do swojej inwestycji poprzez tzw. wkład własny, zależny od konkursu, do którego zgłasza swój projekt. Ponosząc część kosztów można bardziej świadomie przemyśleć swoje przedsięwzięcie i dopracować go w najdrobniejszych szczegółach.

 

Mit: Każdy projekt może ubiegać się o pomoc unijną.

Fakt: Każdy konkurs ma własne wytyczne, więc ubiegając się o dotacje należy zapoznać się z regulaminami, dzięki którym dowiemy się między innymi, jakie przedsiębiorstwa i na jaki cel mogą otrzymać pieniądze. Ponadto z dokumentów zawierających zasady konkursów zbierzemy informacje, związane z kwestiami finansowymi – w jakim stopniu nasz projekt może zostać dofinansowany, jaki musimy posiadać wkład własny, etc.   

 

Mit: Szanse na dotacje są mniejsze dla firm debiutujących.

Fakt: Projekty badawczo-rozwojowe to dominujący typ projektów w ostatnim rozdaniu funduszy unijnych. O powodzeniu w ubieganiu się o te dotacje decyduje głównie czynnik innowacyjności projektu oraz potencjał ekonomiczny, czyli szanse rynkowe nowych produktów lub usług. Dlatego szanse przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z unijnego wsparcia wcale nie są mniejsze, niż firm, które już pozyskały dotacje.

 

Mit: Dotację otrzymuje się przed realizacją inwestycji.

Fakt: Dotację otrzymamy dopiero po realizacji i rozliczeniu inwestycji, bądź jej poszczególnych etapów. Co więcej, dofinansowanie z funduszu unijnego najczęściej polega na zwrocie pieniędzy, które już zainwestowaliśmy w przedsięwzięcie, dlatego niezbędne jest zabepieczenie finansowe. Aby ubiegać się o zaliczkę należy udowodnić, że dysponuje się środkami na realizację inwestycji np. poprzez przedstawienie stanu konta firmowego.

 

Mit: Fundusz pokrywa 100% wydatków inwestycyjnych.

Fakt: Dotacje udzielane są w wysokości maksymalnego procentowego udziału wcześniej wspomnianych wydatków kwalifikowanych, czyli takich, które są ściśle określone w regulaminie danego naboru oraz wytycznych dotyczących wypełnienia wniosku. Może to oznaczać, że koszty związane np. z ekspertyzą nie wliczają się do tych wydatków i nie uzyskamy na nie dotacji. Procent dofinansowania jest zależny od zasad konkursu, w ramach którego składamy wniosek, jednak maksymalnie może wynieść 85 procent.

 

Mit: By ubiegać się o dofinansowanie, musimy działać sami.

Fakt: Znalezienie dobrej firmy doradczej może być kluczowe w przypadu ubiegania się o środki unijne. Cała procedura pochłania ogrom czasu i energii, której potrzebujemy do prowadzenia naszego biznesu. Zamiast zlecać to zadanie innemu pracownikowi firmy, warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego – składanie wniosku o dofinansowanie to również obowiązek przygotowania obszernej dokumentacji, która musi być wykonana profesjonalnie, zwiększając tym samym szanse na pozytywną opinię.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top