Turystyka w województwie łódzkim w 2021 roku – powiat pabianicki

Data publikacji: 08.07.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 02 07 2021 pabianicki 1
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 roku – powiat pabianicki

 

W kolejnym odcinku naszego przewodnika po najciekawszych miejscach województwa łódzkiego nadszedł czas na powiat pabianicki. Pabianice wraz ze swoimi okolicami mają wiele do zaoferowania w kwestii ciekawego spędzania wolnego czasu. W niemałym stopniu przysłużyły się temu Fundusze Europejskie.

 

Lewityn

Doskonałym miejscem do wypoczynku dla całej rodziny jest kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy Lewityn. Oferuje on doprawdy  olbrzymią liczbę możliwości spędzania wolnego czasu. Dzieci mogą pobawić się na wodnym placu zabaw, rowerzyści pojeździć na torze typu pumptrack, a wszyscy bez wyjątku – czy to mali czy duzi – pospacerować, spróbować swoich sił na parku linowym lub też po prostu pooddychać świeżym powietrzem.

Inwestycja rozpoczęła się od rozbiórki budynku restauracji „Turkus”, co pozwoliło przygotować teren pod budowę. Całość prac wykonanych w Lewitynie pochłonęła środki w wysokości blisko 5,5 miliona złotych. Ponad 2,5 miliony tej kwoty pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Rewitalizacja centrum Konstantynowa Łódzkiego

Również w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – z tymże na lata 2007-2013 – zrewitalizowano centrum Konstantynowa Łódzkiego. Zakres działań w ramach tego projektu był bardzo szeroki. Z prac podstawowych wykonano rekultywację zieleni, zbudowano nowe alejki, postawiono ławki czy też nowe latarnie. Ponadto na terenie centrum stanęły dwie świecące w nocy fontanny, zegar słoneczny oraz plac zabaw obok którego ustawiono zabytkowy wagon tramwajowy.

Rewitalizacja centrum Konstantynowa Łódzkiego kosztowała miasto ponad 4 miliony złotych. Blisko 3,4 miliona udało się pozyskać miastu z Funduszy Europejskich.

Rezerwat Duża Woda

Na koniec dzisiejszego artykułu coś dla fanów przyrody. W Lesie Karolewskim, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Pabianic, znajduje się rezerwat Duża Woda. Dużą Wodę, która ma status pomnika przyrody, można nazwać hybrydą jeziora i torfowiska. Znajduje się ona w głębi lasu, jest zatem otoczona bujną roślinnością, pośród której mieszka wiele zwierząt, zwłaszcza ptaków. Wielkim atutem tego miejsca jest bijący od niego spokój – poza śpiewem ptaków nie uświadczymy tu praktycznie innych dźwięków.

Duża Woda jest dostosowana nie tylko pod osoby spokojnie spacerujące. W lesie zbudowane zostały także wygodne ścieżki rowerowo-biegowe, co czyni lokalizację niezwykle atrakcyjną również dla fanów sportu.

To już koniec naszej tekstowej wycieczki po powiecie pabianickim. W następnym odcinku zabierzemy Was w wyprawę po powiecie piotrkowskim. Już teraz gorąco zapraszamy!

 

 

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top