Badania prowadzone w województwie łódzkim - przyszłość w zasięgu ręki

Data publikacji: 02.07.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 21 06
Badania prowadzone w województwie łódzkim - przyszłość w zasięgu ręki

 

Jednymi z największych beneficjentów Funduszy Europejskich są bez wątpienia naukowcy. Ludzie nauki z województwa łódzkiego każdego dnia prowadzą badania, które docelowo mają poprawić takie aspekty funkcjonowania społeczeństwa jak choćby zdrowie, czy też komfort życia. Jednakże nie są to wcale jedyne obszary, nad którymi w pocie pracują uczeni, z czym z pewnością się zgodzicie po lekturze naszego artykułu.

 

Prace badawczo-rozwojowe – Crusil

Firma Crusil z Inowłodza nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego zajmuje się wydobyciem chalcedonitu. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się minerał pochodzący ze szkieletów żyjątek osadzonych w płytkich morzach w erze jurajskiej. Chalcedonit zawiera wysoce reaktywną krzemionkę, w związku z czym posiada bardzo szerokie zastosowanie.

Inowłodzka firma uzyskała dofinansowanie na projekt noszący nazwę „Wdrożenie wyników prac B+R w zakresie innowacyjnego na skalę światową sposobu wytwarzania chemii budowlanej szczególnego zastosowania”. Uważa się, że wdrożona w ramach projektu technologia może być rewolucyjna w skali światowej w zakresie wypełniaczy matryc cementowych dla betonu. Dlaczego? Dlatego, że chalcedonit odznacza się wyjątkowymi właściwościami, m.in. wysoką odpornością na ścieranie, zginanie, a także na działanie wysokich temperatur.

Włodarze przedsiębiorstwa Crusil mają nadzieję, że opisywany projekt znacznie zwiększy konkurencyjność firmy. Nie tylko w Polsce, czy Europie, ale na całym świecie w ogóle. Na wdrożenie prac badawczo-rozwojowych Crusil przeznaczył środki w wysokości blisko 48 milionów złotych. Nieco ponad 20 milionów tej kwoty pokryła dotacja z Funduszy Europejskich.

WKG – innowacyjna technologia produkcji trioksowęglanu (IV) wapnia

Prawie 20 milionów złotych dofinansowania (z wartego niespełna 56 milionów) otrzymała firma WKG Sp.z.o.o. z Raciszyna w powiecie pajęczańskim. WKG, tak samo jak Crusil, jest przedsiębiorstwem działającym w branży chemii budowlanej. W ramach projektu „Wdrożenie opatentowanej, innowacyjnej technologii produkcji trioksowęglanu (IV) wapnia o wysokiej czystości” w WKG zostanie zainstalowane oprzyrządowanie służące do wytwarzania  trioksowęglanu (IV) wapnia. Materiał ten charakteryzuje struktura kalcytu, za czym idzie bardzo wysoka czystość chemiczna, optymalny poziom pH i niskie zawilgocenie. Dla przemysłu budowlanego oznacza to pojawienie się na rynku najwyższej jakości wypełniacza w wyrobach takich jak choćby farby, lakiery, kleje, tynki i zaprawy. Dodajmy przy tym, że wypełniacz z Raciszyna pozyskiwany będzie w nowatorski w skali światowej sposób – za pomocą technologii polegającej na wielostopniowym rozdrabnianiu frakcji ziarnowej wraz z jej z suszeniem i separacją, przy jednoczesnym zastosowaniu młyna rolowo-misowego i młyna strumieniowego.

IFOTAM Sp.z.o.o. – produkcja leków onkologicznych

We wstępie naszego tekstu wspomnieliśmy, że łódzcy naukowcy walczą na pierwszej linii frontu z różnymi chorobami. Rozwińmy zatem ten temat i przypatrzmy się jednemu ze sztandarowych przykładów takich działań, które prowadzi Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Wdrożeniowe IFOTAM sp.z.o.o. Firma na swój projekt – uruchomienie produkcji dwóch leków onkologicznych – przeznaczyła środki w wysokości niemal 50,5 miliona złotych. 17 milionów tej kwoty stanowiła unijna dotacja.

Wspomniane dwa leki to ifosfamid i cyklofosfamid. Pierwszy z nich podawany jest najczęściej w leczeniu mięsaka, raka jądra i niektórych odmian chłoniaków, z kolei drugi głównie w leczeniu chłoniaków oraz nowotworów jajnika, piersi i pęcherza moczowego, a także przy przewlekłej białaczce limfocytowej.

Projekt IFOTAM zakładał przebudowę i adaptację budynku pod wymogi produkcji wyrobów medycznych, wykonanie niezbędnych instalacji technologicznym w nowym centrum produkcyjnym, czy zakup pięciu komór stabilności – urządzeń, które wspomagają proces produkcji leków onkologicznych.

Przed nami lata sukcesów łódzkich naukowców

Projekty przywołane przez nas w artykule zostały zrealizowane ze wsparciem Funduszy Europejskich pochodzących z perspektywy finansowej 2014-2020. Wszystko wskazuje na to, że nowa perspektywa, na lata 2021-2027, będzie dla łódzkiej nauki jeszcze bardziej owocna. Optymizm wydaje się być jak najbardziej zasadny, bowiem w ramach nowego planu Województwo Łódzkie będzie miało do rozdysponowania środki wyższe, aniżeli w poprzednim – beneficjenci otrzymają dotacje w wysokości łącznie 2 miliardów 292 milionów euro!

 

 

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top