Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat pajęczański

Data publikacji: 29.06.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 17 06 2021 pajeczanski
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat pajęczański

 

Powierzchnię powiatu pajęczańskiego w 27 procentach stanowią obszary leśne. Czyni to powiat strefą wolną od zanieczyszczeń i zbytniej ingerencji człowieka oraz sprawia, że jest to miejsce idealne dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku wielkich miast; miejsce wymarzone dla grzybiarzy, wędkarzy i miłośników przyrody. Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna jest stale wzbogacana i rozwijana, co zapewnia atrakcyjność pobytu wielu turystom. Malownicze punkty widokowe, bogactwo przyrody, interesujące zabytki – oto, co czeka na nas w Pajęcznie i okolicach.

 

SZLAKI TURYSTYCZNE

Ukształtowanie terenu charakteryzuje się falistością, dzięki czemu w regionie spotkamy zarówno pagórki i wzgórza morenowe, jak i doliny, wąwozy oraz wysoczyzny. Otaczająca powiat zewsząd zieleń kusi swoją różnorodnością i zachęca do spacerów, podczas których najlepiej trzymać się znakowanych szlaków turystycznych wiodących przez najciekawsze zakątki.

Najważniejsze szlaki turystyczne to szlaki Rezerwatu Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, Jury Wieluńskiej, Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską, a także szlaki Dwóch Starych Lip, Działoszyńskiego Przełomu Warty, Wapiennych Wzgórz Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, Ujścia Liswarty oraz Patrzyków – Łążek.

Dzięki przechadzce Działoszyńskim Przełomem Warty podziwiać można dolinę Warty wraz z jej zakolami, meandrami, przełomem pod Działoszynem, a także źródłami i wywierzyskami krasowymi. Obserwować możemy także dopływy trzeciej najdłuższej rzeki Polski – Liswartę z Kocinką, Wężnicę i Pisię. W dolinie Pisi trwa realizacja projektu, którego nadrzędny cel stanowi przeciwdziałanie degradacji tamtejszego środowiska naturalnego. Wartość inwestycji wynosi 1,4 miliona złotych, z czego ponad pół miliona pokrywa dotacja z Unii Europejskiej.

Inny projekt realizowany w łódzkich lasach nosi nazwę “Odnowienie oznakowania szlaków turystycznych w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego wraz z uzupełnieniem systemu informacji turystyczno-przyrodniczej”. Przeznaczono na niego blisko 400 tysięcy złotych, z czego ponad 250 tysięcy pochodziło z Funduszy Europejskich. Inwestycją zostały również objęte szlaki turystyczne biegnące przez powiat pajęczański.

 

REZERWATY PRZYRODY

Będąc w okolicach Pajęczna, warto zwiedzić rezerwat geologiczny przyrody nieożywionej Węże, położony w centrum Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Zobaczymy tam wapienny ostaniec, Górę Zelce i dziesięć suchych jaskiń krasowych o interesującej szacie naciekowej. Inny z rezerwatów – Dąbrowa w Niżankowicach – posiada chronione naturalne lasy dębowe, dąbrowy trzcinkowe i świetliste. Z kolei Murowaniec w okolicach Pajęczna to wielowarstwowy las mieszany z przewagą jodły pospolitej, gdzie można również spotkać różnorodne rośliny (wawrzynek wilczełko, kalina koralowa, konwalia majowa) oraz zwierzęta (traszka grzebieniasta, ryjówka aksamitna, popielica). Obojętnie nie można przejść również obok rezerwatu Mokry Las, który chroni naturalny las grądowy.

 

POMNIKI PRZYRODY

Okolice Pajęczna to także pomniki przyrody. Na górze św. Genowefy, położonej na zachód od wsi Bobrowniki, występuje ostańcowy pagór meandrowy z największą w Załęczańskim Parku Krajobrazowym skałą wapienną . Naprzeciwko niej zobaczymy górę Wapiennik. Oba obiekty tworzą wspólnie skalną bramę, otwierającą od północy Wyżynę Krakowsko – Częstochowską.

Na Górze Draby, zlokalizowanej we wsi Draby, znajduje się ostaniec wapienny z Jaskinią Ewy i ważnym stanowiskiem paleontologicznym.

Innym pomnikiem przyrody jest dolina Suchej Strugi. Niezwykle interesującą czyni ją fakt, że płynąca tędy woda chowa się pod ziemię w tzw. ponorze, by następnie po paru kilometrach wpaść do rzeki Warty podziemnym ujściem.

Warto zobaczyć także Żabi Staw – oczko wodne położone w okolicach Bobrownik 50 metrów ponad dnem doliny Warty, porośnięte grzebieniem północnym, który kwitnie na przełomie wiosny i lata.

 

ZABYTKI

Zabytki powiatu to przede wszystkim obiekty sakralne, architektoniczne i miejsca pamięci historycznej – urokliwe stare kościoły, zamki i dworki, stanowiące wyjątkowe świadectwo dziejów.

W Pajęcznie znajduje się parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej siedzibą jest kościół, który w pierwotnej wersji powstał w 1140 roku. Gdy okazał się zbyt mały, postanowiono obok niego zbudować drugą świątynię. Obiekty istniały obok siebie do 1746 roku, a następnie zostały rozebrane. Obecny kościół – murowany – powstawał w latach 1748-1753. Zdobi go ołtarz wykonany przez snycerza Szymona Jackiewicza. Centralny punkt ołtarza stanowi natomiast cudowny obraz Pajęczańskiej Matki Kościoła, namalowany w XVI wieku.

Oddalony od Pajęczna o 10 kilometrów Działoszyn – drugie z miast w powiecie – szczyci się pałacem Męcińskich z XVIII wieku oraz rokokowym Kościołem pod wezwaniem św. Magdaleny z 1787 roku.

Wiele ciekawych zabytków zobaczyć można w trakcie odwiedzin okolicznych wsi. W Siemkowicach znajdziemy kaplicę grobową szlacheckiego rodu Karśnickich, którzy byli właścicielami miejscowości od przełomu XVIII i XIX wieku aż do 1945 roku. W należących do gminy Siemkowice Radoszewicach, zlokalizowany jest natomiast dwór Radoszewickich z połowy XVII wieku. W będącym siedzibą gminy o tej samej nazwie Kiełczygłowie można zobaczyć z kolei dworek, którego historia sięga 1446 roku. Obecnie budynek jest siedzibą biblioteki publicznej. Inna wieś, Brzeźnica, może pochwalić się nie tylko kościołem parafialnym z 1541 roku, ale i faktem, iż jest miejscem urodzin Jana Długosza. Narodziny wybitnego historyka zostały upamiętnione jego pominikiem, który odsłonięto w 1987 roku przed budynkiem urzędu gminy.

 

 

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top