Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat łowicki

Data publikacji: 10.06.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 02 06 2021 lowicki
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat łowicki


 

Kolejnym powiatem, którego atrakcje turystyczne przybliżymy na naszym blogu jest powiat łowicki. W Łowiczu i okolicach zobaczyć można mnóstwo ciekawych i różnorodnych miejsc. Wiele z nich powstało lub zostało zmodernizowanych dzięki udziałowi Funduszy Europejskich. Jakie to miejsca? Tego dowiecie się, czytając nasz tekst.

 

Park Błonie

Jedną z największych inwestycji ostatnich lat w regionie była realizacja projektu „Renowacja zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu – najcenniejszego skarbu Ziemi Łowickiej wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno- wypoczynkowego w parku B łonie". Dzięki projektowi udało się stworzyć w centrum miasta wspaniałe warunki do wypoczynku zarówno biernego, jak i aktywnego. Sympatycy spokojnie spędzanego czasu z pewnością docenią spacer, w trakcie którego wzrok napawać będą mogli odnowionymi zabytkami łowickiej kolegiaty, zwanej również „Wawelem Mazowsza”. Z kolei osoby gustujące w bardziej męczących rozrywkach mają do swojej dyspozycji ścieżki rowerowe, boiska sportowe, a także skatepark.

Inwestycja przeprowadzona w centrum Łowicza  pochłonęła ponad 31 milionów złotych, z czego niespełna 22,3 miliona pokryła dotacja z Funduszy Europejskich.

Trójkątny rynek

W Łowiczu znajduje się także unikatowy trójkątny rynek. W Polsce są jedynie trzy rynki zbudowane na planie trójkąta, lecz ten łowicki jest zdecydowanie najpopularniejszy. Układ rynku zachował się od średniowiecznych czasów, a wpływ na jego kształt miała przepływająca w pobliżu rzeczka, wzdłuż której zbudowano ciąg kamienic. Kamienice zostały pomalowane na różne kolory, co spostrzegawczemu turyście może przywieść na myśl słynną ulicę w Nyhavn w Kopenhadze. Co ciekawe zresztą, Łowicz bywa nazywany „Kopenhagą Mazowsza”. Wszystko przez to, że olbrzymia rzesza mieszkańców miasta porusza się po nim na rowerach.

Informacja turystyczna w Łowiczu

Szczegółowych informacji na temat atrakcji turystycznych powiatu łowickiego udziela Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Uzyskamy tam nie tylko informacje dotyczące łowickich zabytków i wartych odwiedzenia miejsc, ale również kupimy pamiątki, a nawet wypożyczymy rower czy prześpimy się po dniu pełnym wrażeń, co możliwe jest dzięki działającemu w ramach Centrum Domu Turysty. Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej znacznie zyskało dzięki przeprowadzonej tam przed kilkoma laty inwestycji. Jej wartość wyniosła blisko 1,2 miliona złotych, z czego nieco ponad 250 tysięcy złotych pokryła unijna dotacja.

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top