Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat łaski

Data publikacji: 20.05.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 14 05 2021 LASK
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat łaski

 

Łask to niewielkie powiatowe miasto, położone w odległości nieco ponad 30 kilometrów od Łodzi. W powiecie łaskim znaleźć można co najmniej kilka miejsc, które z pewnością będą atrakcyjne dla każdego turysty. Jakie to miejsca? Tego dowiecie się dzięki lekturze niniejszego tekstu.

Obszar Chronionego Krajobrazu Środkowej Grabi

Obszar Chronionego Krajobrazu Środkowej Grabi utworzono w 1989 roku. Przepływająca przez niego rzeka Grabia wraz dopływami – Końską i Pałusznicą – jest najlepiej poznaną pod względem zoologicznym rzeką w Polsce. Już od 1928 roku naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzili na jej obszarze badania, w wyniku których stwierdzono występowanie ponad 800 gatunków zwierząt. Wiele z nich to gatunki rzadkie i chronione, na przykład wydra europejska, minóg ukraiński, węgorz, piskorz, czy mięczak zatoczek łamliwy. Do Obszaru Chronionego Krajobrazu Środkowej Grabi co rok w wakacje zjeżdża kilkanaście tysięcy turystów, mających ochotę na spędzenie urlopu w lesistej scenerii, przy jednej z najczystszych rzek centralnej Polski. Może w tym roku do grona wczasowiczów dołączysz też Ty?

Szlaki turystyczne

Przez Grabię prowadzi kilka szlaków turystycznych. Pierwszy z nich – zielony szlak turystyczny okolic Pabianic – swój początek ma w Pabianicach, zaś koniec w Łasku. Jego długość to 26 kilometrów. W trakcie wędrówki szlakiem podziwiać można malowniczą dolinę rzeki, wraz z okalającymi ją łąkami, lasami i torfowiskami. Ponadto na szlaku znajdują się zabytki, z dworem w Ostrowie na czele.

Drugi ze szlaków – żółty – ma swój początek w Łasku. Liczy sobie 36 kilometrów i w całości prowadzi po Wysoczyźnie Łaskiej. Trasa ta jest wyjątkowa nie tylko ze względu na wspaniałą przyrodę (szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki), ale również dzięki zachowanej architekturze przemysłowej w postaci starych młynów.

Obiekty sakralne

Łask i jego okolice to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów architektury sakralnej. Pierwszym z kościołów wartych zobaczenia jest późnogotycki kościół kolegiacki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Michała Archanioła w Łasku. Budowla powstawała w latach 1517-1523. W jej murach zaobserwować można zachowane gotyckie łuki, a także zdobiący ołtarz obraz przedstawiający świętego Michała zabijającego szatana, który został namalowany w 1760 roku przez Filipa Castaldiego. Najcenniejszy eksponat znajduje się jednak w bocznej kaplicy – to alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, wykonana we Florencji na początku XVI wieku.

Innym budynkiem wartym zobaczenia jest kościół pod wezwaniem Świętego Ducha w Łasku. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XV wieku – funkcjonował wówczas jako przytułek dla ubogich. W 1666 wzniesiony został kościółek, który zachował się do dziś. Kościółek wyróżnia się muszelkami, które zdobią ołtarz, ambonę i chrzcielnicę.

W Borszewicach, 8 kilometrów od Łasku, usytuowany jest kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i świętego Mikołaja Biskupa w Borszewicach. To najmłodsza z opisywanych świątyń – budowano ją w latach 1894-1902. We wnętrzu uwagę turysty z pewnością zwrócą rzeźby Chrystusa oraz świętego Jana z przełomu XVII i XVIII wieku oraz główny ołtarz, który jest tryptykiem prezentującym nauczanie i śmierć Stanisława Biskupa.  

Więcej na temat zabytków i atrakcji turystycznych w Łasku oraz powiecie znajdziecie tutaj.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 
Top