Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat kutnowski

Data publikacji: 13.05.2021 r.

BLOG 06 05 2021 kutno
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat kutnowski

 

Co łączy Kutno, duchy, polskie rycerstwo, Napoleona Bonaparte oraz róże? To samo, co powinno połączyć to niespełna 45-tysięczne miasto z każdym szanującym się turystą – miejsca, które trzeba koniecznie odwiedzić. O jakich lokalizacjach mowa? Tego dowiecie się z lektury niniejszego tekstu.

 

Zamek w Oporowie

Za najcenniejszy zabytek powiatu kutnowskiego uchodzi późnogotycki zamek w Oporowie. Wzniesiony w latach 1434-1449 był siedzibą rodu Oporowskich herbu Sulima, który zaliczał się do grona najbogatszych rodów Królestwa Polskiego. Zamek w Oporowie to najlepiej zachowana rezydencja rycerska w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim Muzeum Wnętrz Stylowych, w którym zgromadzono pokaźną liczbę rzeźb, obrazów, a także eksponaty ceramiczne, tkackie, snycerskie oraz meblarskie.

Z zamkiem w Oporowie łączy się romantyczna i niestety tragiczna legenda. Wedle jej słów w tunelu łączącym zamek z pobliskim klasztorem paulinów (kolejne warte odwiedzin miejsce!) na miłosne schadzki spotykać mieli się przeor zakonu oraz zakochana w nim kasztelanka. W trakcie jednego ze spotkań zawaliło się sklepienie tunelu, grzebiąc tym samym parę kochanków. W następstwie tego zdarzenia wejście do tunelu zamurowano. W kutnowskiej okolicy mówi się, że pod murami zamków oraz na korytarzach klasztoru można czasem spotkać dwie białe postacie…

Królewski Pałac Podróżny

Obcować z wielką historią można również w samym Kutnie. Na terenie miasta znajduje się Królewski Pałac Podróżny, zwany również Zajazdem Saskim. Budynek wzniesiono w latach 1750-1753 dla króla Augusta III, który po raz ostatni gościł w nim 21 kwietnia 1763 roku. Po śmierci króla właścicielami pałacu byli lokalni dziedzice. Pałac był miejscem, na terenie którego w 1812 roku odbyło się niezwykle ciekawe wydarzenie – obiad zjadł w nim wówczas sam Napoleon Bonaparte!

Święto Róży

Każdy miłośnik pięknych widoków i zapachów przynajmniej raz powinien odwiedzić kutnowskie Święto Róży. To największe wydarzenie kulturalne w regionie, odbywające się od 1974 roku tradycyjnie w pierwszy weekend września. Co rok do Kutna zjeżdżają floryści z Polski, Litwy i Łotwy, którzy prezentują licznej publiczności najpiękniejsze i najbardziej oryginalne gatunki róż. Świętu towarzyszą oczywiście festyny, kiermasze, a nawet… rajd samochodowy!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top