Fundusze Europejskie w walce z depresją

Data publikacji: 11.05.2021 r.

BLOG 05 05 2021 depresja
Fundusze Europejskie w walce z depresją

 

Jednym z najpoważniejszych skutków pandemii koronawirusa są problemy ze zdrowiem psychicznym. Dotykają one każdą grupę społeczną. Przez ponad rok trwania pandemii wzrosło spożycie alkoholu oraz innych używek, rozpadło się wiele związków, w dużej liczbie rodzin ma również miejsce stosowanie przemocy. Przytoczone sytuacje sprawiają, że coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z depresją, zaburzeniami lękowymi oraz innymi problemami natury psychicznej. Jedną z placówek, w której można znaleźć pomoc, jest Centrum Zdrowia Psychicznego Łódź Bałuty. Otwarcie Centrum było możliwe dzięki wykorzystaniu środków pochodzących z Funduszy Europejskich.

 

Centrum Zdrowia Psychicznego Łódź Bałuty otwarte zostało 1 grudnia 2018 roku. Placówka powstała przy szpitalu im. Babińskiego, a jej celem jest zwiększenie dostępności i jakości usług zdrowotnych świadczonych przez szpital. Dzięki inwestycji powstała niezbędna infrastruktura, w ramach której działalność prowadzą poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK) oraz zespół lecznictwa środowiskowego. Warty poświęcenia kilku słów więcej jest zwłaszcza PZK.  To zupełnie nowy rodzaj świadczenia, z którego skorzystać może każda znajdująca się w kryzysie psychicznym osoba zamieszkująca Bałuty lub zaniepokojeni jej stanem krewni i znajomi. Pierwszy kontakt z PZK polega na rozmowie z wykwalifikowanym pracownikiem. Pracownik po przeprowadzeniu wywiadu, dokonuje wstępnej analizy potrzeb pacjenta i dostosowuje pod nie optymalny plan postępowania. 

Z technicznego punktu widzenia projekt utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego Łódź Bałuty polegał na przebudowie i rozbudowie części parteru w pawilonie szpitalnym nr X, wraz z budową szybu windowego. Wartość projektu wyniosła blisko 2,9 miliona złotych, z czego nieco ponad 2 miliony stanowiły pieniądze pochodzące z Funduszy Europejskich.

Więcej szczegółów na temat  Centrum, w tym najważniejsze dane kontaktowe, znaleźć można tutaj.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top