Piwo bezalkoholowe typu gruit – Badania przemysłowe i prace rozwojowe

Data publikacji: 04.05.2021 r.

BLOG 29 04 2021 piwo
Piwo bezalkoholowe typu gruit - Badania przemysłowe i prace rozwojowe 

 

Z dotacji pochodzących z Funduszy Europejskich skorzystać zdążyło tysiące polskich firm i instytucji reprezentujących najróżniejsze sektory gospodarki. Unijne pieniądze wpływają zarówno na rozwój obszarów strategicznych dla funkcjonowania kraju, jak i na sfery, których głównym celem jest dostarczenie obywatelom Polski nowych alternatyw w zakresie rekreacji i spędzania wolnego czasu. Świetny przykład inwestycji, której efekt końcowy skierowany jest do przeciętnego Polaka, to projekt opracowania i wdrożenia produkcji piwa bezalkoholowego typu gruit, realizowany wspólnie przez konstantynowskie Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz przedsiębiorstwo Agro-Drink  z siedzibą w Limanowie w województwie małopolskim.

 

Czym jest piwo typu gruit?

Nim przypatrzymy się bliżej szczegółom łódzko-małopolskiego projektu, cofnijmy się w czasie o kilkaset lat, do 1516 roku. Właśnie wtedy książę Wilhelm IV ustanowił Bawarskie Prawo Czystości, które na zawsze odmieniło historię piwowarstwa. Wedle tej dyrektywy każde piwo w swoim składzie zawierać musiało chmiel. Co przyświecało Wilhelmowi IV przy ustaleniu tej zasady? Zdaniem wielu źródeł przyczyną decyzji księcia była chęć wyeliminowania piwnego monopolu mnichów i zapewnienia dodatkowych wpływów dla księstwa związanych z podatkami, które były nałożone na piwo chmielowe.

Piwo warzone przez mnichów określano mianem gruitu, który wyróżniał się tym, że przyprawiano i konserwowano go bez udziału chmielu, stosując do tych celów wyłącznie zioła. Według historycznych doniesień średniowieczni mnisi spożywali dziennie nawet do pięciu litrów gruitu, a piwo tego typu pito równie często jak współcześnie pija się kawę i herbatę.

Na czym polega projekt CBI Pro-Akademia i Agro-Drink?

W ramach współpracy konstantynowskiej jednostki naukowej z małopolską firmą przeprowadzone zostaną badania przemysłowe i prace rozwojowe. Celem tych działań jest opracowanie i wdrożenie innowacji produktowej, którą będzie piwo bezalkoholowe typu gruit, odznaczające się unikalnymi właściwościami odżywczymi oraz sensorycznymi. Zadania projektu obejmują opracowanie i testowanie innowacyjnej technologii produkcji, stworzenie receptury z wykorzystaniem surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych, prototypowanie, badania sensoryczne, mikrobiologiczne i przechowalnicze nowego produktu, a także opracowanie, budowę i testowanie linii pilotażowej produkcji. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby polskiego rynku i wzrastające zapotrzebowanie konsumentów na piwo bezalkoholowe. Tylko w 2018 roku na terytorium Polski zaobserwowano 80-procentowe zwiększenie sprzedaży piwa bezalkoholowego, co stanowiło najwyższy wzrost w Europie.

Jaka jest wartość projektu?

Wartość opisywanego projektu to blisko 9 milionów złotych, z czego ponad 7,5 miliona stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Polska produkcja gruitu jest bez wątpienia doskonałą inspiracją dla setek polskich przedsiębiorstw. Jeżeli jesteś osobą zarządzającą firmą lub instytucją, koniecznie sprawdź możliwości dofinansowań, które oferuje Unia Europejska. Wyszukiwarkę dotacji znajdziesz, klikając tutaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z jednym z łódzkich Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Pełna lista punktów PIFE tutaj.

Aktualnych informacji szukajcie na stronie i na Facebook’u Zmieniamy Łódzkie!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top