Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat bełchatowski

Data publikacji: 27.04.2021 r.

BLOG 27 04 2021 turystyka
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r.
- powiat bełchatowski

 

Choć Bełchatów w powszechnej świadomości kojarzony jest z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią, to okolice tego niewielkiego miasta mogą pochwalić się ciekawą ofertą turystyczną. Ciekawą, a ponadto zróżnicowaną, czego dowiecie się dzięki lekturze niniejszego artykułu.


Bunkry z czasów II wojny światowej
Sympatyków historii i spędzania czasu na świeżym powietrzu z pewnością zainteresują fortyfikacje polowe zbudowane w czerwcu 1939 roku. Rozkaz ich budowy wydał marszałek Edward Rydz-Śmigły. Na fortyfikacje składają się polowe schrony żelbetonowe, okopy i rowy przeciwczołgowe.
W odległości 20 kilometrów od Bełchatowa znajduje się miejscowość Szczerców. W okolicach Szczercowa, wzdłuż rzeki Widawki biegła druga linia obrony Polski w 1939 roku. Pozostałości stworzonych wówczas fortyfikacji po dziś dzień można oglądać w okolicznych lasach. Inne bunkry linii umocnień można obejrzeć w pobliżu drogi Oleśnik – Księży Młyn.


Dworki
Na terenie powiatu bełchatowskiego znajdują się liczne dworki. W jednym z nich – Dworku Olszewskich w Bełchatowie – mieści się obecnie Muzeum Regionalne. Zarówno budynek dworu jak i otaczający go park wpisane są na listę zabytków.
Na liście zabytków umieszczony został również park w Strzyżewicach (gmina Kluki), który przylega do tamtejszego obiektu dworskiego. Powierzchnia parku wynosi 6 hektraów, a na jego terenie rosną dorodne świerki, sosny, jesiony, kasztanowce oraz lipy. Niektóre z drzewa liczą sobie ponad 100 lat.
W Lubcu, w gminie Szczerców znajduje się kompleks dworsko-parkowy z 1835 roku. Położony jest na sztucznej wyspie, która jest otoczona fosą. Od 1969 roku dworek służy za siedzibę szkoły podstawowej. Przedtem został oczywiście odpowiednio wyremontowany i dostosowany pod bycie placówką oświatową. Zarówno park jak i dworek wpisane są na listę zabytków.
Ponadto w powiecie bełchatowskim warto odwiedzić dworki w Bukowiu, Domiechowicach, Dobrzelowie, Głupicach, Klukach, Krześlowie i Słupi. Ponadto w Mikorzycach można zobaczyć ruiny dworu obronnego z XVI wieku, które zlokalizowane są na wysepce otoczonej fosą.


Obiekty sakralne
W Bełchatowie mieszczą się dwa przepiękne kościoły. Pierwszy z nich – późnobarokowy Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1731 roku – w swoich wnętrzach skrywa między innymi XVIII-wieczny ołtarz, drewniane rzeźby oraz cudowny obraz Matki Boskiej. Drugi z kościołów – pod wezwaniem Wszystkich Świętych – jest usytuowany w Grocholicach. Należy do najstarszych w województwie łódzkim – murowana świątynia wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku, a jej fundatorem był arcybiskup gnieźnieński Wincenty z Czarnkowa.
Warte wzmianki są również świątynie znajdujące się poza Bełchatowem – ufundowany w 1612 roku kościół w Kaszewicach (gmina Kluki) oraz kościół w Suchcicach (gmina Drużbice) z drugiej połowy XIX wieku.


Ekspozycja PGE Giganty Mocy
Wirtualną wycieczkę po powiecie bełchatowskim rozpoczęliśmy od wzmianki o kopalni oraz elektrowni i na tym również ją skończymy. Na terenie Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie można bowiem odwiedzić interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy. Odwiedziny muzeum to fantastyczna propozycja dla rodzin z dziećmi, ponieważ w salach PGE Giganty Mocy nauka wspaniale łączy się z zabawą. Rodzice i ich pociechy w ramach spaceru po muzeum dowiedzą się, skąd bierze się prąd – wszystko oczywiście w praktyczny, wolny od nużącej teorii sposób. Ponadto zwiedzający wcielą się w rolę dyspozytora mocy oraz wezmą udział w regatach elektrycznych i podróży wehikułem czasu.

Aktualnych informacji szukajcie na stronie i na Facebook’u Zmieniamy Łódzkie!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top