Nowocześnie i z kulturą

Data publikacji: 23.04.2021 r.

23042021
Fundusze Europejskie na wsparcie kultury w Łodzi

EC-1 to nowoczesne miejsce w samym centrum Łodzi, gdzie nauka spotyka się z kulturą i sztuką.

Dawna elektrociepłownia dzięki środkom z Unii Europejskiej została przekształcona w niesamowitą przestrzeń, z bogatą ofertą nie tylko dla naukowców, artystów, ludzi zainteresowanych filmem, ale i dzieci oraz młodzieży. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie w EC 1 organizowane są ciekawe inicjatywy, takie jak: warsztaty, lekcje w formule on–line.

Warto zaznaczyć, że to tutaj znajduje się najnowocześniejsze w Polsce i Europie Planetarium, które zdobyło wyróżnienie i zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanych przez National Geographic Traveler pn. „7 Nowych Cudów Polski 2016”.

W EC 1 mieści się również największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki, w którym przeplatają się trzy ścieżki edukacyjne:

  • pierwsza pozwoli poznać jak wytwarza się energię elektryczną. Dowiesz się skąd bierze się prąd w naszych gniazdkach,
  • druga pozwoli poznać historię cywilizacji i nauki,
  • trzecia daje szansę poznać prawa, zjawiska fizyczne oraz chemiczne. Poczujesz się jak w prawdziwym laboratorium!

W odnowionym przy wsparciu Funduszy Europejskich obiekcie ma swoją siedzibę Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a także Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które będą niezwykłym miejscem dla wszystkich zainteresowanych światem filmu, kulturą audiowizualną, jak i również sztuką komiksową oraz zagadnieniom narracji interaktywnej.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej ma stanowić unikatowe na skalę Europy miejsce kulturalno-edukacyjne poświęcone kinematografii.

Dzięki dofinansowaniu unijnemu wynoszącemu 17,1 mln zł powstanie tutaj studio telewizyjne, dźwiękowe, efektów specjalnych, pracowania badawcza wraz biblioteką multimedialną, która będzie oferowała dostęp do cyfrowych zasobów nie tylko polskiego, ale i światowego kina.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej będzie z kolei wyjątkowym w Polsce miejscem edukacyjnym w pełni przeznaczonym komiksom i grom.

Dofinansowanie przebudowy i wyposażenie budynku dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni wynosi 23,5 mln zł.

Dzięki tym projektom oferta kulturalna EC 1 będzie perełką na mapie województwa łódzkiego, z której będą korzystać nie tylko jego mieszkańcy, ale i całej Polski i Europy

 

Aktualnych informacji szukajcie na stronie i na Facebook’u Zmieniamy Łódzkie!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top