Ponad 51 mln zł na walkę z koronawirusem dla szpitali z Łódzkiego

Data publikacji: 26.03.2021 r.

26032021
W środę, 24 marca, odbyła się konferencja z udziałem pana Piotra Adamczyka, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego.

Podczas wydarzenia dowiedzieliśmy się, że kolejne środki z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej zasilą budżet przeznaczony do walki z pandemią koronawirusa.

 

Tym razem szpitale i placówki medyczne z Łódzkiego otrzymają ponad 51 mln zł, z czego ponad 43 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.

Na co zostaną one przeznaczone?

  • Kombinezony ochronne
  • Fartuchy
  • Rękawiczki
  • Maseczki
  • Przyłbice
  • Gogle

Na walkę z pandemią w Łódzkiem przeznaczyliśmy do tej pory blisko 150 000 000 zł, z czego 35 000 000 już wydaliśmy na środki ochrony osobistej przypomniał Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. – Ale to nie koniec. Do 30 podmiotów medycznych w województwie, w tym placówek: marszałkowskich, powiatowych, uniwersyteckich, instytutów i podmiotów niepublicznych trafią duże pieniądze za zakup sprzętu, który chroni personel przed zakażeniem.

Do kogo dokładnie trafią pieniądze?

Placówka, która otrzyma wsparcie, musi spełnić jeden z warunków: posiadać aktualną decyzję wojewody łódzkiego lub ministra zdrowia dotyczącą wydzielenia łóżek obserwacyjno-zakaźnych, w tym łóżek respiratorowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
O pieniądze mogą również ubiegać się te jednostki, w których, decyzją wojewody łódzkiego, wydzielono łóżka dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, ale na oddziałach mi.in. chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, neurologii, interny, psychiatrii, kardiologii, ginekologii, położnictwa, pediatrii.
Udzielanie świadczeń w rodzaju ratownictwo medyczne oraz wpisanie do „Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Łódzkiego”, posiadanie decyzji Ministra Zdrowia dotyczącej utworzenia i prowadzenia szpitala tymczasowego lub realizowanie świadczeń transportu sanitarnego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 to kolejne kryteria, z których spełnienie jednego kwalifikuje do udziału w projekcie.
Przypominamy, że w najbliższym czasie do szpitali w regionie łódzkim trafi 50 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej, które zostaną zakupione przez samorząd województwa łódzkiego. Urządzenia te zostały bardzo dobrze ocenione przez lekarzy i mają pomóc w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. W ubiegłym roku zakupiono około 100 takich aparatów. Jak twierdzą lekarze urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenowej są ostatnim krokiem przed respiratorem. Dzięki tej terapii udało się już uratować życie wielu pacjentom z województwa łódzkiego.

Aktualnych informacji szukajcie na stronie i na Facebook’u Zmieniamy Łódzkie!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top