Tarcze dofinansowane z Funduszy Europejskich już działają w Łodzi!

Data publikacji: 08.01.2021 r.

08012021
Tarcze dofinansowane z Funduszy Europejskich już działają w Łodzi!

Z końcem 2020 r. dwie tarcze – Katarzyna i Faustyna rozpoczęły pracę, której efektem będzie powstanie tunelu średnicowego, łączącego stację Łódź Fabryczna ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Szczegóły tego wyjątkowego projektu znajdziesz poniżej.

Katarzyna i Faustyna

Tradycją jest, że maszyny drążące tunele otrzymują imiona żeńskie. TBM-om (z ang. tunnel boring machine – maszyna drążąca tunel) pracującym w Łodzi nadano imiona Katarzyna i Faustyna. Imiona są imionami kobiet ważnych dla kolejarzy i Łodzi. Katarzyna, imię patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymała większa tarcza o średnicy ponad 13 metrów. Mniejszej maszynie – o średnicy ponad 8 metrów, nadano imię Faustyna, takie jakie ma patronka Łodzi św. Faustyna Kowalska.

Jakie korzyści dla miasta i regionu niesie inwestycja?

Dzięki budowie tunelu, Łódź Fabryczna, z dworca końcowego stanie się dworcem przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Nowe, szybsze połączenie przez centrum miasta to nie jedyna korzyść dla mieszkańców. Dwa nowe przystanki: Śródmieście (u zbiegu ulic Zielonej/Zachodniej/Kościuszki) i Polesie (u zbiegu ulic Ogrodowej/Karskiego) będą zintegrowane
z komunikacją miejską i ułatwią poruszanie się po mieście. Nowe podziemne połączenie kolejowe między głównymi łódzkimi stacjami to nie tylko poprawa dostępu mieszkańców do transportu kolejowego, ale także mniej pojazdów na ulicach. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodowego i tramwajowego w mieście, obniżenie kosztów transportu oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko.
Wartość projektu wynosi ponad 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne ze środków Funduszu Spójności to ponad 1,2 mld zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2021 r.

Więcej o projekcie dowiesz się ze strony internetowej.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

   • rpo5
   • rpo6
   • rpo7
   • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top