NOWY ROK - NOWA PERSPEKTYWA

Data publikacji: 31.12.2020 r.

31122020

Przed nami nowy rok, nowe możliwości i przede wszystkim nadzieja na lepsze jutro.

Rok 2020 był wymagający w związku z pandemią wirusa Covid-19. Komisja Europejska zawarła wstępne umowy z koncernami farmaceutycznymi na zakup milionów dawek szczepionek, które są już dystrybuowane w polskich szpitalach. Obecnie szczepieni są pacjenci z tzw. grupy „0”, a więc środowisko medyczne. Następni w kolejce będą pensjonariusze DPS, seniorzy i nauczyciele. Już od 15 stycznia każdy z nas będzie mógł zapisywać się na szczepienia.

Unijny zastrzyk gotówki

Przypominamy, że w 2020 r. większość środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego została dedykowana na walkę z wirusem. Warto podkreślić, że dzięki Funduszom Europejskim szpitale w całej Polsce zostały wyposażone w niezbędne sprzęty do ratowania ludzkiego życia. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył blisko 110 mln zł ze środków unijnych na zakup 34 karetek, 86 innowacyjnych łóżek do intensywnej terapii oraz 7 mln zł na aparaturę, środki ochronne i finansowe wsparcie personelu medycznego ratującego życie mieszkańcom regionu.
Środki z Unii Europejskiej wsparły także małe średnie przedsiębiorstwa. W Łódzkiem przeznaczono także 141 mln zł dla przedsiębiorców na przeprofilowanie swojej działalności, a także ponad 57 mln zł na kapitał obrotowy. Dzięki takiemu wsparciu wiele firm utrzymało się na rynku.

Nowy Rok - Nowa Perspektywa

W nowym okresie programowania, budżet unijny, w tym środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego również zostaną przeznaczone na walkę z negatywnymi skutkami pandemii. Rozporządzenie unijne przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1 074,3 mld euro. Dodatkowo, Parlament Europejski uruchomił wsparcie na rzecz odbudowy Europy w odpowiedzi na skutki pandemii „REACT_EU” w wysokości 47,5 mld euro. Wraz z instrumentem odbudowy Next Generation EU, który wynosi 750 mld euro, państwa członkowskie zyskają na najbliższe lata środki w bezprecedensowej kwocie 1,8 bln euro. Liczymy na to, że znaczna większość sektorowych programów finansowania Unii Europejskiej zostanie przyjętych w pierwszych miesiącach 2021 r.

Nowy rok zapowiada się optymistycznie, a to m.in. dzięki Funduszom Europejskim!

 

Źródło:
https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/the-eu-budget/long-term-eu-budget-2021-2027/#

http://www.gov.pl

 

Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi.

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top