Łódzkie i Unia Europejska solidarni w działaniu

Data publikacji: 15.05.2020 r.

blog15052020
Łódzkie i Unia Europejska solidarni w działaniu!

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy - upamiętniający jedność, pokój i solidarność w Europie. Wszystkie kraje członkowskie oraz kandydujące do UE, obchodzą rocznicę przedstawienia Planu Schumana, który dał początek integracji europejskiej.
Dlaczego jest to ważna data dla Europejczyków?

 

Dlaczego jest to data ważna dla europejczyków?

70 lat temu, francuski minister spraw zagranicznych, Robert Schuman, przedstawił plan, którego głównym założeniem było zapobieganie konfliktom oraz odbudowanie powojennej Europy. Ponadto, dokument zapewniał nadzór prac nad produkcją węgla i stali w Europie. Tak powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWIS).

To pierwsza w historii międzynarodowa organizacja europejska, która w rezultacie przekształciła się w Unię Europejską.

„Zjednoczona Europa nie powstanie z dnia na dzień i nie bez przeszkód na swojej drodze. Jej budowa będzie podążać drogą ducha. Nic, co jest trwałe nie dokonuje się łatwo. Europa jest w drodze. Jednak ponad instytucjami kluczowe są korzenie idei wspólnoty i jej ducha solidarności jako społeczności”.
- Robert Schuman

Instytucje unijne, chcąc uczcić rocznicę przedstawienia Planu Schumana, organizują Dzień Otwartych Drzwi w Brukseli i Strasburgu, a przedstawicielstwa unijne w Europie przygotowują debaty, wizyty studyjne, sympozja dla tysiąca Europejczyków.


W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, organizacje UE wirtualnie wyraziły uznanie dla Europejczyków, którzy solidaryzując się z UE, przyczyniają się do zwalczania kryzysu spowodowanego pandemią.

„To dzięki solidarności i skoordynowanemu ogólnoeuropejskiemu działaniu będziemy w stanie skutecznie walczyć z tym kryzysem. Solidarność ma tutaj kluczowe znaczenie, by zapewnić, że wszystkie środki niezbędne do zwalczenia tej epidemii dotrą do wszystkich potrzebujących”.
- Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Łódzkie i Unia Europejska  łączą siły i solidaryzują się w walce z pandemią, niosąc pomoc mieszkańcom regionu.
Dzięki środkom unijnym pochodzącym z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz zaangażowaniu Zarządu Województwa do łódzkich szpitali trafiło wyposażenie ratujące życie. Mieszkańcy Łódzkiego mogą także obierać darmowe maseczki ochronne.

Sprawdź gdzie możesz je odebrać w danej części regionu.

Do walki z pandemią, solidarnie przyłączają się także beneficjenci RPO WŁ: uczelnie wyższe, firmy, które pozyskiwały dotacje z UE, aby realizować innowacyjne projekty, teraz na różne sposoby wspierają szpitale (m.in. zapewniają leki wspomagające walkę z covid-19, maseczki ochronne czy dostarczają posiłki dla medyków).

Dziękujemy wszystkim, którzy solidaryzując się w tym trudnym czasie, niosą pomoc innym.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top