Milion maseczek dla mieszkańców Łódzkiego

Data publikacji: 22.04.2020 r.

Część załączonej wiadomościMilion maseczek dla mieszkańców Łódzkiego

 

Marszałek Grzegorz Schreiber zamówił u lokalnych przedsiębiorców milion wielorazowych maseczek ochronnych. Wszystkie zostały rozdane za darmo w ciągu kilku dni. Korzystają z nich mieszkańcy całego Łódzkiego, a wynagrodzenie dla ich producentów pokryją środki z Funduszy Europejskich.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w trosce o mieszkańców i przedsiębiorców

Od 16 kwietnia 2020 r. mamy obowiązek zachowywania dwumetrowego dystansu oraz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do osłaniania twarzy można wykorzystać szale, chusty itp., jednak najwygodniejszym, (zwłaszcza przy wyższych temperaturach) sposobem jest noszenie maseczki ochronnej. Samorząd Województwa Łódzkiego, na którego czele stoi Marszałek Grzegorz Schreiber, solidarnie włączył się w zapewnienie do nich dostępu. Jednocześnie Urząd Marszałkowski WŁ zapewnił dochód wielu przedsiębiorcom z naszego województwa. Korzystając ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, Marszałek Grzegorz Schreiber zlecił uszycie miliona sztuk maseczek wielokrotnego użytku. Wszystkie zostały przeznaczone dla mieszkańców Łódzkiego.
 

Milion darmowych maseczek rozdany!

Pierwsza transza maseczek – ponad 80 tys. sztuk – była gotowa już 16 kwietnia. W ciągu kilku dni rozdano wszystkie. Można je było otrzymać za darmo m.in. od konduktorów w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, kierowców autobusów wojewódzkiej komunikacji zintegrowanej i policjantów. Część z nich czekała na mieszkańców regionu w jednostkach podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego (m.in. w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi) oraz w bibliotekach i siedzibach KRUS w Łodzi, Zgierzu, Zduńskiej Woli, Łasku, Sieradzu, Brzezinach, Pajęcznie, Kutnie, Łęczycy, Bełchatowie, Skierniewicach, Bełchatowie, Pabianicach, Łowiczu, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku, Wieruszowie, Rawie Mazowieckiej i Wieluniu. W łowickiej filii Biblioteki Pedagogicznej wystarczyło 3 i pół godziny, aby rozeszło się 1000 sztuk. Podobna sytuacja miała miejsce w siedzibie KRUS przy ul. Kaliskiej w Łowiczu.

 

Jak dbać o maseczkę ochronną?

Najprostszym sposobem na zdezynfekowanie wielorazowej maseczki ochronnej jest spryskanie całej jej powierzchni sprayem antybakteryjnym i antywirusowym na bazie alkoholu (stężenie między 60% a 80%) – takim, jakiego używamy do dezynfekcji dłoni. Dokładnie spryskaną trzeba pozostawić do wyschnięcia. Maseczki można również krótko gotować we wrzącej wodzie (wirusy giną w temperaturze 90 stopni w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu sekund) lub wyprasować żelazkiem ustawionym na najwyższą temperaturę. Wielorazowe maseczki należy też regularnie prać w temperaturze min. 60 stopni przez co najmniej 45 minut. Po wysuszeniu, prasujemy i w ten sposób są gotowe do ponownego noszenia. Ważne, aby zdjęciu maseczki (zdejmując maseczkę, nie dotykamy jej zewnętrznej strony) natychmiast ją zdezynfekować lub wrzucić do pralki. Jeśli czekamy, aż uzbiera się więcej prania, przed włożeniem jej do kosza na bieliznę, musimy najpierw umieścić ją w foliowej torebce – tak, żeby nie stykała się z innymi powierzchniami.

 

Zmieniamy Łódzkie na wolne od COVID-19

Zapraszamy do śledzenia facebookowego profilu Łódzkie w walce z COVID-19. To tutaj pojawiają się aktualne informacje o działaniach podjętych przez samorządy, instytucje i firmy z Łódzkiego. W wiele z nich możesz włączyć się bez wychodzenia z domu. Wszystkich przedsiębiorców zachęcamy do również odwiedzania serwisu ŁÓDZKIE dla biznesu. To strona, na której publikowane są najświeższe wiadomości dotyczące walki z kryzysem wywołanym przez epidemię.


Więcej informacji znajdziecie również na naszej stronie „Fundusze a koronawirus” – to tutaj publikujemy aktualne komunikaty związane z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top