Bionanopark dla lekarzy w Łódzkiem

Data publikacji: 17.04.2020 r.

Część załączonej wiadomościBionanopark dla lekarzy w Łódzkiem

 

Łódzki Bionanopark powstał dzięki ponad 100 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich. Dziś stanowi ważne centrum naukowo-technologiczne, które aktywnie włączyło się w walkę z koronawirusem. Pracujący w nim naukowcy przygotowują specjalnie zmodyfikowane maski, które podnoszą poziom bezpieczeństwa lekarzy.

Naukowcy pomagają lekarzom

Bionanopark posiada 7 innowacyjnych laboratoriów. Na co dzień pracuje tam ponad 40 naukowców. Obecnie część z nich skupia się na działaniach, które mają przeciwdziałać pandemii COVID-19. Spółka użyczyła 6 ze swoich urządzeń w ramach wsparcia dla nowopowstałego laboratorium wirusologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej w Łodzi. W Bionanoparku drukowane są też przyłbice ochronne, ale na tym nie kończy się zaangażowanie jego pracowników. – Do naszej pracowni zwrócili się lekarze z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego. Poprosili o wykonanie specjalnych adapterów do masek – opowiada dr inż. Piotr Komorowski, manager Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej w Bionanoparku – Postanowiliśmy im pomóc. Nasi inżynierowie z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych zaprojektowali odpowiednie rozwiązanie.
 

Od nurkowania do ratowania

Na warsztat naukowców z Bionanoparku trafiły maski, które dotychczas zapewniały możliwość podziwiana podwodnego świata. Okazuje się, że wystarczy niewielka modyfikacja, aby mogły one skutecznie zabezpieczać przed koronawirusem lekarzy w trakcie wykonywania pracy. Co więcej, tak przygotowana może również zastąpić tradycyjną maseczkę tlenową dla pacjenta, który jest podłączony do respiratora. – Maska szczelnie dolega do twarzy. Zanurzając twarz pod wodą, można w niej swobodnie oddychać przez rurkę. Na zakończeniu tej rurki montujemy adapter, z filtrem antywirusowym i antybakteryjnym. Dzięki temu zapewnia lepszą ochronę niż np. przyłbice. To szczególnie ważne podczas zabiegów czy operacji, kiedy personel medyczny ma bliski kontakt z pacjentem – wyjaśnia dr Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych. Po zdezynfekowaniu i wymianie filtra maska nadaje się do ponownego użycia. Jako pierwsi na taki pomysł wpadli Włosi, a następnie Francuzi i Belgowie. Dzięki pracy Bionanoparku z rozwiązania skorzystają również anestezjolodzy z Łodzi. Już kilkadziesiąt masek trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego.

 

Beneficjenci łączą siły 

Przygotowanie zmodyfikowanych masek wymaga użycia drukarki 3D. Jedna w ciągu doby może wydrukować 9 przyłbic lub 12 adapterów. Im więcej urządzeń – tym więcej środków ochrony osobistej otrzymują lekarze. Właśnie dlatego w akcję Bionanoparku zaangażowały się inne instytucje. Ze Spółką łączy je nie tylko pęd do wiedzy, ale również unijne dotacje. Dwa urządzenia wypożyczyło Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. – Kiedy usłyszeliśmy, że Bionanopark przygotowuje maski i przyłbice dla lekarzy, Dyrektor Janusz Moos bez wahania zaproponował im drukarki 3D, które posiada placówka – mówi Violetta Mirowska, specjalista ds. europejskich projektów edukacyjnych. Kolejna drukarka przyjechała z Politechniki Łódzkiej. – Wszyscy robimy, co w naszej mocy, aby przyczynić się do najszybszego zakończenia epidemii – mówi dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, prof. PŁ, Dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

 

Pomóż pomagać – wyślij maskę! 

Nie trzeba jednak posiadać drukarki 3D, aby pomóc Bionanoparkowi. Wystarczy odpowiedzieć na prośbę jego pracowników:
Apelujemy do osób, które mają w domu takie maski używane podczas wakacyjnych eskapad, aby przekazały je dla personelu medycznego – mówi dr inż. Piotr Komorowski.

Maski można przesyłać na adres:
BIONANOPARK SP. Z O.O.
93-465 Łódź, ul. Dubois 114/116
Koniecznie z dopiskiem „Maska”
 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top