Dotacje na cyfryzację – Muzeum Teatru dostępne online

Data publikacji: 19.03.2020 r.

Część załączonej wiadomościDotacje na cyfryzację – Muzeum Teatru dostępne online

 

Teatr Wielki w Łodzi znają chyba wszyscy miłośnicy opery, baletu i operetki. Na kulturalnej mapie Łódzkiego zapisał się ponad 65 lat temu. Od zeszłego roku możesz poznać go bliżej i to bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą Cyfrowego Muzeum. Unia Europejska wyłożyła na jego powstanie ponad 296 tys. zł dofinansowania – a to wszystko za pośrednictwem UMWŁ. Zobacz, co udało się zrobić przy wsparciu unijnej dotacji.

Teatr Wielki na wyciągnięcie ręki

Jak często bywasz w teatrze? A w muzeum? Odpowiesz, że rzadko, bo oszczędzasz na biletach, brakuje Ci czasu, a kiedy już go masz, wtedy nie ma wolnych miejsc lub jest zamknięte? Pora to zmienić. Dzięki dotacji z Funduszy Europejskich Teatr Wielki w Łodzi przychodzi do Ciebie – przez Internet. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi. Korzystając z serwisu, możesz poznać obsadę, reżyserów i innych współtwórców setek sztuk operowych, baletowych i operetkowych. Dzięki zdjęciom ze spektakli łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie, jak wygląda konkretne przedstawienie. Dowiesz się także, jak wykonywano je kiedyś, bo Muzeum prezentuje spektakle grane od lat 50. XX wieku. Jest też coś dla osób, które interesują się modą, kostiumami lub po prostu lubią piękne stroje. Chodzi o możliwość obejrzenia trójwymiarowych modeli kostiumów, z których korzystali artyści podczas konkretnych przedstawień. Do ich przygotowania stworzono specjalną pracownię ze stanowiskiem do robienia prezentacji 3D. Przypomina ono studio fotograficzne, w którym modelami są manekiny. Prace nad serwisem internetowym trwały ponad 2 lata. W tym czasie:
•    zeskanowano ponad 7000 analogowych zdjęć (przedstawiają m.in. artystów w trakcie spektakli);
•    przygotowano modele 3D blisko 800 kostiumów scenicznych (można je oglądać z każdej strony i pod różnym kątem);
•    zdigitalizowano prawie 270 programów przedstawień, tyle samo plakatów oraz afiszy zapowiadających premiery;
•    utworzono specjalną stronę internetową, z której mogą korzystać wszyscy – również osoby z niepełnosprawnościami wzrokowymi, poprzez dostosowanie strony do ich potrzeb.
Teatr Wielki zapewnił, że dalej pracuje nad powiększeniem zasobów. W serwisie pojawiają się kolejne materiały archiwalne i aktualne wpisy. Dzięki temu każdy może zobaczyć, jak wyglądał kiedyś i jak dziś prezentuje się „teatr od kuchni”.
 

Sztuka dostępna dla wszystkich

Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi to nie tylko zbiór eksponatów, które przeniesiono ze świata realnego do wirtualnego. To również doskonały sposób na rozpoczęcie swojej przygody ze sztuką, niezależnie od wieku. Na stronie przygotowano m.in. zakładkę Bawimy i uczymy, której znalazły się łamigłówki i kolorowanki dla najmłodszych, w których motywem przewodnim jest oczywiście teatr. Zadbano również o nauczycieli, którzy poprzez indywidualne konto mogą uzyskać dostęp do ciekawych materiałów – idealnych do stworzenia ciekawej lekcji historii, języka polskiego czy muzyki. Kolejnym sposobem na spotkanie z Teatrem jest obserwowanie kanału TeatrWielkiLodz na YouTube. Zobaczysz tam fragmenty spektakli, prób i wywiady z artystami.
Przy wsparciu unijnych dofinansowań realizowanych jest coraz więcej projektów związanych z cyfryzacją – możecie je znaleźć, korzystając z Mapy dotacji. Wszystko po to, aby ułatwić Tobie i Twoim bliskim załatwianie codziennych spraw, a także umożliwić dostęp do nauki i sztuki – bez wychodzenia z domu.
 

Dofinansowanie dla cyfryzacji

Zdjęcia, stare plakaty i afisze, stroje, które artyści nosili w trakcie występów na scenie… To tylko część materialnej historii, którą skrywa Teatr Wielki w Łodzi. Bez nich trudno byłoby spamiętać wszystkie premiery i inne wydarzenia, które miały w nim miejsce. Jednak czas jest bezlitosny – wraz z jego upływem pamiątki niszczeją. Chcąc spowolnić ten proces, zamyka się je w archiwach. Niestety, w ten sposób coraz mniej osób może poznać najciekawsze fragmenty historii. Aby temu zaradzić, powstał projekt pn.: „Digitalizacja i upowszechnienie zasobów artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi”. Czym jest digitalizacja? To inaczej cyfryzacja, czyli przeniesienie do pamięci komputera tradycyjnych materiałów. Służy do tego skanowanie eksponatów piśmienniczych i drukowanych, a także zapisywanie pamiątkowych przedmiotów w postaci zdjęć i modeli cyfrowych. Na przeprowadzenie takiego procesu Teatr Wielki uzyskał wsparcie z Unii Europejskiej w postaci dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ). Gospodarzem unijnych środków dla naszego regionu jest Urząd Marszałkowski.

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top