Fundusze Europejskie kształtują biznes w Łódzkiem

Data publikacji: 30.12.2019 r.

Część załączonej wiadomościFundusze Europejskie kształtują biznes w Łódzkiem

 

W latach 90’ dwóch przyjaciół z Politechniki Łódzkiej postanowiło wspólnie „rozkręcić” biznes. Zaczynali jako importer tworzyw sztucznych. Dysponowali jedynie faksem. Dziś, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, mają własny park maszynowy, a ich firma Plastem znana jest jako partner światowych producentów i wytwórca skomplikowanych maszyn. Zobaczcie, jak doszli do tego sukcesu.

Światowy partner z unijnymi dotacjami

Plastem mieści się w Janiszewicach, w gminie Zduńska Wola. Jego głównym profilem działalności jest obróbka tworzyw sztucznych i wykonywanie urządzeń takich jak przenośniki i transportery wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. – Razem z moim przyjacielem Tomaszem Teodorczykiem w 1996 r. ukończyliśmy PŁ. Wówczas pojawił się pomysł na stworzenie firmy. Na początku zajmowaliśmy się importem tworzyw sztucznych na polski rynek – historię przedsiębiorstwa przybliża współwłaściciel Piotr Ciupa – W 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej, a my zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby przyspieszyć rozwój naszego biznesu. Odpowiedzią na to pytanie okazały się Fundusze Europejskie. Plastem skorzystał z unijnych dofinansowań już trzykrotnie, na łączną kwotę ponad 3,5 mln zł.

 

Od rozbudowy do rozwoju

Właściciele firmy zdawali sobie sprawę, że sami nie zgromadzą dość pieniędzy, żeby kupić maszyny do produkcji złożonych elementów z tworzyw sztucznych. Taka możliwość pojawiła się wraz z napływem środków unijnych. – Z pierwszej dotacji skorzystaliśmy w 2005 r. Dzięki niej mogliśmy zrealizować zakup podstawowego parku maszynowego i wybudować halę produkcyjną – wyjaśnia pan Piotr – Przy wsparciu dofinansowania z 2011 r. wybudowaliśmy potężną halę produkcyjną z nowymi już maszynami. Tym, co je wyróżniało, był zdecydowanie wyższy poziom zaawansowania w technologie komputerowe. Ta inwestycja była absolutnie przełomowa – to ona pozwoliła nam rozpocząć realizację dużych projektów.

 

Innowacje kluczem do sukcesu

Plastem właśnie realizuje trzeci projekt, na który uzyskał dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ), którego gospodarzem jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Zaplanowane działania wpisują się w założenia II osi „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka”. W pozyskiwaniu z niej środków pośredniczy Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. Plastem zaplanował m.in. poszerzenie swojej oferty, poprawę konkurencyjności, nawiązanie współpracy z nowymi kontrahentami (również zagranicznymi), zastosowanie rozwiązań prośrodowiskowych i wzrost zatrudnienia. – Dzięki dotacjom unijnym, potrafimy dzisiaj budować maszyny bardzo zaawansowane, które wykonują szereg skomplikowanych zadań i ułatwiają produkcję w zakładach spożywczych w całym kraju. W tym momencie wchodzimy też na rynki europejskie – tak dotychczasowe efekty korzystania z FE podsumowuje współwłaściciel firmy.


Chcesz skorzystać z dofinansowania? Zobacz Harmonogram naborów wniosków na 2020 rok i już dziś zaplanuj udział w konkursie o dotacje!

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top