Dotacja wykorzystana jak z nut

Data publikacji: 23.12.2019 r.

Część załączonej wiadomościDotacja wykorzystana jak z nut

 

Ogromna liczba różnorodnych konkursów na dofinansowanie w Łódzkiem sprzyja rewitalizacji regionu, wprowadzaniu innowacyjnych technologii, a także rozwojowi sztuki i kultury. To właśnie dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej Akademia Muzyczna im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi została wyposażona w nowe instrumenty.

Szkoła z tradycjami

Początki Akademii Muzycznej sięgają pierwszej połowy XX wieku. Patronami szkoły zostali wybitni artyści pochodzący z Łodzi: skrzypaczka i kompozytorka Grażyna Bacewicz oraz jej brat – pianista – kameralista i pedagog – Kiejstut. Obecnie uczelnia oferuje wiele specjalizacji znajdujących się na czterech wydziałach, w tym nowości takie jak: wokalistyka estradowa, choreografia czy musical. Jednym z najważniejszych celów, jaki stawia przed sobą Akademia, jest wzbogacanie oferty kulturalnej i edukacyjnej oraz podnoszenie jakości kształcenia. Jego realizacja jest możliwa między innymi dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich, a ich gospodarzem w naszym regionie jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Kwota dotacji wyniosła ponad 14 mln zł. Udzielono jej w ramach projektu „Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi”. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup instrumentów, i to nie byle jakich.

 

Fundusze wspierają muzyczne pasje

Sala Koncertowa przy ul. Żubardzkiej 2A, której powstanie również wspierały środki z FE, została wyposażona m.in. w mobilne elementy oświetlenia oraz dwa wysokiej jakości fortepiany koncertowe. Dla Regionalnego Ośrodka Kultury Edukacji i Dokumentacji Muzycznej (ROKEiDM) się przy ul. 1 Maja 4 zorganizowano kupno oryginalnych barokowych organów i skrzypiec, klawesynów i lutni. W Akademii stanęło 15 nowych pianin i 35 fortepianów. Kupiono także akordeony, instrumenty orkiestrowe oraz perkusyjne. W ten sposób łódzka Akademia stała się posiadaczem najlepiej wyposażonego instrumentarium w kraju. – Myślę, że nie ma drugiej takiej uczelni w Polsce, a śmiem twierdzić, że i w Europie, w której w jednym miejscu można spotkać tak różnorodne marki fortepianów. Dzięki takiemu wyposażeniu naszych absolwentów nie jest w stanie zaskoczyć instrumentem żadna sala koncertowa na świecie – podkreśla prof. Mariusz Drzewicki, kierownik Katedry Fortepianu AM.

 

Fundusze dla Akademii i dla melomanów e

Różnorakie, znaczące marki wyposażenia sprzyjają wykonywaniu rozmaitego repertuaru, co stanowi niecodzienną atrakcję dla słuchaczy. Melomani mogą posłuchać muzyki w wykonaniu studentów podczas licznych koncertów. Na część z nich wstęp jest bezpłatny, jak np. na wieczór kolęd „Z KOLĘDĄ PRZEZ WIEKI”, który odbędzie się 9 stycznia 2020 r. (czwartek) o godz. 18:00 w sali przy ul. Gdańskiej 32. Akademia Muzyczna w Łodzi wykształciła już wielu wybitnych artystów, a poprawa warunków i nowy sprzęt na pewno przyczynią się do wypuszczenia w świat nowego pokolenia muzyków, o których usłyszy cały świat.
Zobaczcie (i posłuchajcie) sami, co dzięki Funduszom Europejskim słychać w „Akademia Nowych Instrumentów"!
 


Zapraszamy do zapoznania się z nowym harmonogramem

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top