Przepis na Fundusze Europejskie – krok po kroku

Data publikacji: 10.12.2019 r.

Część załączonej wiadomościPrzepis na Fundusze Europejskie – krok po kroku

Masz pomysł na ciekawy projekt, ale brakuje Ci pieniędzy, żeby go zrealizować? Skorzystaj z Funduszy Europejskich! Sprawdź, na co możesz otrzymać unijne dotacje. Poniżej znajdziesz praktyczne informacje i wskazówki, jak to zrobić.

RPO WŁ – Fundusze Europejskie dla Łódzkiego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego to te Fundusze Europejskie, które zostały przewidziane specjalnie dla naszego regionu. Dzięki niemu można zdobyć dofinansowanie na zróżnicowane projekty – od budowy dróg, przez wsparcie rozwoju firm i przedsiębiorczości, aż po działania, które pomagają mieszkańcom Łódzkiego znaleźć pracę czy zadbać o zdrowie. Dofinansowanie z FE może zdobyć każdy, kto ma pomysł na projekt. Wyjątkiem są osoby prywatne, czyli osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że FE są dla nich zamknięte. Osoby prywatne mogą skorzystać z ich wsparcia pośrednio – biorąc udział w realizowanych projektach, które już uzyskały dofinansowanie. Wśród nich dość wymienić szkolenia i kursy, wynajem powierzchni biurowo-laboratoryjnej w inkubatorach przedsiębiorczości, granty lub pożyczki na założenie własnej firmy. Listę przykładowych przedsięwzięć, na które można zdobyć dofinansowanie znajdziesz w zakładce: Co można zrealizować.

 

Znajdź dotację na miarę potrzeb

Jeśli masz już pomysł, który chcesz zrealizować przy wsparciu unijnych dotacji w Łódzkiem, skorzystaj z Wyszukiwarki Dotacji. Wyszukiwarka najpierw zaproponuje Ci wybór grupy, do której należysz (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, osoba fizyczna, samorządy, organizacje, duże przedsiębiorstwa i inne podmioty). Następnie przekieruje Cię do odpowiednich konkursów lub projektów oraz dokumentów. Z tymi ostatnimi warto się dokładnie zapoznać. Dzięki dokumentom konkursowym sprawdzisz, czy Twój projekt ma szansę na dofinansowanie, znajdziesz wniosek oraz informacje jak go wypełnić, gdzie i kiedy złożyć. Aby dowiedzieć się więcej, możesz również udać się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, gdzie wykwalifikowany konsultant udzieli Ci bezpłatnej porady na temat dofinansowań. Warto pamiętać, że Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje. W ramach RPO WŁ możesz również skorzystać m.in. z szerokiej oferty pożyczek lub kredytów na korzystnych warunkach, gwarancji bankowej, bonu na działania rozwojowe czy też stypendiów i staży.

 

Sprawdź harmonogram i myśl projektowo 

Każdy nabór wniosków ma swój określonym termin. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego publikuje harmonogramy naborów wniosków na cały rok. Konkurs, który Cię interesuje ruszy dopiero za kilka tygodni? Nic nie szkodzi, bo już teraz możesz opracować swój pomysł i ubrać go w konkretny projekt. Aby to zrobić, wróć na chwilę do potrzeb. Ich rozwiązania w formie działań osadź w czasie. W ten sposób stworzysz harmonogram działań. Oszacuj koszty i przedstaw je w kosztorysie. Wybierz zespół projektowy. Pomyśl też, jak wypromujesz swój projekt. Znajdź dobre argumenty, które uzasadnią potrzebę realizacji Twojego projektu. Dopasuj najlepsze działania, które doprowadzą Cię do celu. Zastanów się, co zrobić, aby jakość produktów i usług, które powstaną w trakcie projektu, była najwyższa, a ich efekty opłacalne. Pamiętaj: nie ma jednej, uniwersalnej metody planowania projektów, bo każdy pomysł jest inny.

 

Wypełnij wniosek 

Kiedy konkurs jest już ogłoszony, przeanalizuj dokładnie dokumentację konkursową. Jeszcze raz upewnij się, że Twój projekt wpisuje się w jego założenia. Zapoznaj się z instrukcją wypełniania wniosku i kartą oceny projektu. W ten sposób dowiesz się, na co zwraca uwagę komisja oceny projektów. Masz już wypełniony wniosek o dofinansowanie i wszystkie niezbędne dokumenty? Złóż je do wskazanej instytucji i śledź proces oceny. Trzymamy kciuki!

 

Podpisz umowę i realizuj swój projekt 

Formalnym przypieczętowaniem decyzji o przyznanym Ci dofinansowaniu jest podpisanie umowy. Zanim to się stanie, musisz zgromadzić wymagane załączniki. Najczęściej są to: aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenie o niekaralności oraz niezaleganiu w opłatach podatków i składek ZUS, a także dokumenty typowe dla Twojego projektu. Przed podpisaniem umowy należy też zaktualizować harmonogram realizacji, bo jego przestrzeganie staje się Twoim obowiązkiem. Fundusze Europejskie to pieniądze publiczne, dlatego konieczne jest przestrzeganie powszechnie obowiązujących zasad unijnych projektów. Twoim partnerem w procesie realizacji i rozliczeń projektu będzie instytucja, z którą podpiszesz umowę. Po zakończeniu projektu i rozliczeniu go rozpoczyna się okres trwałości. To czas, w którym musisz utrzymać zadeklarowane efekty, np. określony poziom zatrudnienia. Długość okresu trwałości zależy od tego, jaki podmiot reprezentujesz (zwykle jest to 3-5 lat).


Chcesz wiedzieć więcej?
Śledź stronę rpo.lodzkie.pl oraz profil na Facebooku Zmieniamy Łódzkie!
 

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top