Fundusze Europejskie wspierają PZG

Data publikacji: 15.11.2019 r.

Część załączonej wiadomościFundusze Europejskie wspierają PZG

 

Unijne dotacje to nie tylko inwestycje w biznes i infrastrukturę. Fundusze Europejskie są przede wszystkim dla ludzi. Właśnie dlatego w puli RPO WŁ nie mogło zabraknąć pieniędzy na aktywizację zawodową mieszkańców Łódzkiego. Z takiego dofinansowania skorzystał m.in. Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, który organizuje warsztaty „Warto pracować”.

Praca jest ważna

Praca zawodowa ma wiele korzyści. Wśród nich są nie tylko pieniądze, ale również rozwój osobisty i możliwość nawiązywania nowych relacji. Wie o tym łódzki PZG, który już od dziesięciu lat realizuje projekty pod wspólną nazwą „4 kroki”. We wrześniu ruszyła jego kolejna edycja, pn. „4 Kroki – obszar 3”, na którą w 2018 r. Związek uzyskał ponad 323 tys. zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Projekt potrwa do sierpnia 2021 r. Kto może z niego skorzystać? – Najnowsza edycja jest skierowana do głuchych mieszkańców małych miejscowości w woj. łódzkim. Projekt odpowiada na potrzeby związane z brakiem osób w najbliższym otoczeniu, które potrafiłyby porozumiewać się językiem migowym – wyjaśnia koordynator projektu, Ewa Twardowska z PZG Oddział w Łodzi.

 

 

Warsztaty „Warto pracować”

W powrocie na rynek pracy pomagają kursy zawodowe, szkolenia i staże, które zostają dopasowane do potrzeb na podstawie indywidualnego planu działania. Jednak nowe kompetencje i kwalifikacje to nie wszystko. Potrzebna jest też odpowiednia motywacja. Wie o tym PZG, który przygotował wyjazdowe warsztaty „Warto pracować” – Adresaci projektu często zadowalają się niskim dochodem ze wsparcia socjalnego i nie starają się o wartościową i satysfakcjonującą pracę. Chcemy to zmienić – przybliża koordynator i wyjaśnia skąd pomysł – Podczas zajęć zorganizujemy spotkania z osobami głuchymi, które już osiągnęły sukces i zmieniły swoją sytuację życiową. Podczas dwudniowych zjazdów uczestnicy mogą porozmawiać nie tylko z osobami, które już zmieniły swoje życie, ale również z psychologiem. Ponadto zaplanowano zajęcia z obsługi komputera i wideotłumacza. – Wideotłumacz to system zdalnego tłumaczenia migowego, który wdrożyliśmy w Polsce jako pierwsi w 2012 roku, czyli z dniem wejścia w życie Ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się – wyjaśnia Ewa Twardowska – W ramach przedsięwzięcia chcemy też wyposażyć uczestników w tablety z takim wideotłumaczem.

 

 

Łódzkie przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Inicjatywę PZG wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Robi to nie tylko poprzez dotacje z RPO WŁ, ale również poprzez promocję projektu. W jej ramach 14 listopada b.r., Marszałek Grzegorz Schreiber zaprosił dziennikarzy na śniadanie prasowe. Spotkanie odbyło się w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Łodzi, przy ul. Moniuszki 7/9. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ miejsce to zostało już w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Głównym tematem podczas śniadania był projekt „4 Kroki – obszar 3”, a związane z nim zagadnienia omawiały Zofia Szymańska (Naczelnik Wydziału Komunikacji FE w UMWŁ), Magdalena Grabowska (Specjalistka ds. rynku pracy w Oddziale Łódzkim PZG), Ewa Fijałkowska (Wicedyrektor WUP w Łodzi) oraz Joanna Bednarkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak Fundusze Europejskie zmieniają Łódzkie? Śledź na profil na Facebooku!

.

 
 
 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top