Łódź rewitalizuje, RPO dofinansowuje

Data publikacji: 18.10.2019 r.

Część załączonej wiadomościŁódź rewitalizuje, RPO dofinansowuje


Zbliża się koniec remontu zabytkowego pałacu Steinertów, który znajduje się przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Dzięki pracom współfinansowanym z Funduszy Europejskich kompleks odzyska dawny blask. Z jego przestrzeni będą mogli korzystać mieszkańcy miasta i odwiedzający je goście. Dlaczego ten projekt jest tak ważny dla Łódzkiego? Przekonajcie się sami!

Piotrkowska 272 i 274 – adres Łodzi w pigułce

Projekt „Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów” obejmuje pałac przy ul. Piotrkowskiej 272 A i B oraz budynek Farbiarni i Drukarni przy ul. Piotrkowskiej 274. Cała posiadłość skupia w sobie historię przemysłowej Łodzi. Znajduje się tutaj dom tkaczy z lat 40. XIX w., pałac Adolfa Steinerta z drugiej połowy XIX w., który został już wyremontowany, ogród, a także zbudowany w latach 1909-1911 budynek pałacowy braci Steinertów. Został on zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego jako przypomnienie pochodzenia właścicieli. To, jak wiele historii naszego regionu wiąże się z tym miejscem, nie pozostawiało wątpliwości, że trzeba o nie kompleksowo zadbać. Właśnie dlatego projekt obejmował m.in.:
•    remont i renowację elewacji, tynków, okien, drzwi, posadzek,
•    wzmocnienie stropów, dachu i wymianę jego pokrycia na dachówkę ceramiczną,
•    przeniesienie garażu w mniej widoczną część ogrodu.
Cały obiekt i jego unikatowe detale już wkrótce będą zachwycać na nowo.
 

Fundusze przywracają oryginalne piękno 

Dzięki działaniom podjętym przez Urząd Miasta Łodzi i wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie prawie 20 mln zł, posiadłość zyskuje drugie życie. Przez ponad sto lat budynek był wiele razy przebudowywany, malowany i urządzany zgodnie z panującymi trendami, ale brakowało gruntownego remontu. Teraz odkrywane są oryginalne elementy pałacu takie jak złocenia, intarsje, ślady polichromii, sztukaterie i kawałki tkanin, które wypełniają boazerie. Obok nich do najcenniejszych należą witraże. Te również zostały poddane renowacji. – W Pałacu Steinertów witraże tworzą bardzo ciekawy klimat – przybliża Jan Dominikowski, wykonawca – Zostały wykonane z bardzo ciekawego szkła: mamy tu szkło katedralne, fakturowane, mącone, melanżowe, stosowane też przez Tiffany’ego w USA. Ich renowacja wymaga precyzji, ostrożności, demontażu restaurowanych elementów. Jest dużo uszkodzeń oraz uzupełnień wtórnych, nieprawidłowych. Wszystkie takie elementy oraz braki zostaną wymienione i zrekonstruowane wiernie w tym samym szkle, w części sprowadzonym z USA. Nad wszystkimi działaniami czuwa konserwator zabytków. Równolegle z pracami wewnątrz zabytku trwa zagospodarowania przypałacowego ogrodu, czyli wykonanie ścieżek parkowych i nasadzeń.

 

Pałac dla wszystkich 

Fachowcy zakończyli i odsłonili już część pięknej elewacji od strony ulicy Piotrkowskiej. Zobaczycie na niej liczne dekoracje, takie jak maszkarony, figury głów i amorów. Zamknięcie wszystkich prac zaplanowano na koniec tego roku. Po remoncie w pałacu i domu Steinertów powstanie przestrzeń dla kreatywnych przedsiębiorców (biura, sale spotkań), sala koncertowa, a także hostel i przestrzeń dla restauracji. W budynku znalazła się winda i inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Ogród będzie przestrzenią ogólnodostępną dla mieszkańców Łodzi.
Chcecie na własne oczy przekonać się, jak rewitalizacja zmienia Łódzkie? Wszystkie zrealizowane i prowadzone projekty znajdziecie na Mapie dotacji. Zaplanujcie z nami wycieczkę po naszym, coraz piękniejszym, regionie!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top