Jak zamienić rodzinną pasję w dochodowy biznes?

Data publikacji: 11.10.2019 r.

Część załączonej wiadomościJak zamienić rodzinną pasję w dochodowy biznes?


Michał Błaszczyk wychował się w leśniczówce pod Pabianicami. W jego rodzinnym domu na gości zawsze czekało naturalnie pyszne i zdrowe jedzenie. Dziś każdy może poznać jego smak, bo pan Michał otworzył Spiżarnię Rydzyńską – sklep, który oferuje ekologiczną żywność. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich marka rodziny Błaszczyków wkracza na rynek zagraniczny.

Historia rodziny historią firmy

Pierwszy sklep Spiżarni Rydzyńskiej powstał we wrześniu 2016 roku na łódzkim osiedlu Retkinia, a drugi kilka miesięcy później w Konstantynowie Łódzkim. Od niedawna funkcjonuje również sklep internetowy, a wszystko zaczęło się od domowej spiżarni. – Pomysł na biznes wyszedł z domu. Mój ojciec był leśniczym ds. łowieckich. W wolnych chwilach polował i wspólnie z mamą przygotowywał pyszną dziczyznę. Dom był zawsze otwarty, życie toczyło się wokół stołu. Z czasem coraz więcej ludzi pytało o możliwość zakupu mięsa. W prywatnych rozmowach z jednej strony wskazywali na niską jakość tego dostępnego na rynku, a z drugiej na wysokie ceny certyfikowanych, ekologicznych wyrobów. Był to dla mnie pierwszy impuls do założenia firmy – opowiada Michał Błaszczyk.

 

Od pomysłu do własnej marki BIO

Spiżarnia Rydzyńska, poza wyrobami z dziczyzny, oferuje m.in. ekologiczny drób, nabiał z rzemieślniczych mleczarni, pieczywo na naturalnym zakwasie i ręcznie robione przetwory. Wszystkie produkty pochodzą od sprawdzonych dostawców, którzy przygotowują je w krótkich seriach na specjalne zamówienie. – Naszym głównym założeniem jest sprzedaż i dostarczanie klientom produktów najwyższej jakości w klasie BIO, czyli takich, które powstawały bez udziału środków chemicznych, w poszanowaniu natury i bioróżnorodności – wyjaśnia założyciel. Receptury i przepisy, które w rodzinie państwa Błaszczyków przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dały początek własnej marce Herbiona. Tworzą ją wyselekcjonowane zioła i mieszanki ziołowe, które nadają potrawom wyjątkowy smak. Pan Michał zdecydował, że Herbiona stanie się produktem eksportowym.

 

sukces dzięki dotacjom

Wypromowanie nowej marki to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla małej firmy. Dlatego, kiedy pojawiła się szansa na wsparcie z RPO WŁ, właściciel Spiżarni złożył wniosek o dofinansowanie w ramach działania 2.2.1 Modele biznesowe MŚP. Otrzymał ponad 237 tys. zł na realizację projektu „Rozpoczęcie działalności eksportowej poprzez wdrożenie nowego modelu biznesowego”. – Dzięki niemu mogliśmy przeprowadzić branding produktu dostosowany do rynków docelowych, które wybraliśmy. Poza tym dokonaliśmy zakupu materiałów promocyjnych, organizacji targów i nawiązaliśmy szereg kontaktów. Unijne dotacje otworzyły przed Spiżarnią drzwi takich imprez jak Natura Food Łódź i BioFach w Norymberdze, które należą do największych wystaw dla BIO producentów. Na tym jednak nie koniec, bo pan Michał już obmyśla dalszy rozwój z wykorzystaniem unijnych środków. – Teraz planujemy realizację projektu badawczego w obrębie rynku spożywczego i ekologii. Myślę, że po jego zakończeniu będziemy ponownie aplikować o dofinansowanie związane z promocją eksportu.
Osobom, które tak, jak pan Michał chcą rozwinąć swoją działalność, pomaga Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. Zapraszamy do punktu konsultacyjnego przy ul. Moniuszki 7/9. Tel.: 42 230 15 55/56; e-mail: info@cop.lodzkie.pl. Zadzwoń i umów się już dziś! Więcej informacji znajdziesz również tutaj: www.cop.lodzkie.pl
 

Masz pomysł na biznes? Nie czekaj – to my czekamy na Ciebie!

Skorzystajz programu już dziś!

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top