Wiśniowa Góra dba o czyste powietrze

Data publikacji: 30.08.2019 r.

Część załączonej wiadomościWiśniowa Góra dba o czyste powietrze

W zeszłym roku w Wiśniowej Górze zakończono rozbudowę szkoły. Dzięki temu jej uczniowie nie muszą już przychodzić na lekcje w systemie dwuzmianowym. W ramach inwestycji współfinansowanej przez Fundusze Europejskie powstało również przedszkole i zespół dzieci młodszych. Ale to nie wszystkie korzyści, bo poza dziećmi i rodzicami zyskało… środowisko! Jak to możliwe? Już wyjaśniamy!

Ochrona powietrza to podstawA

Inwestycja w Wiśniowej Górze została zrealizowana w ramach projektu pn. „Rozwój budownictwa pasywnego i energooszczędnego – budowa budynku przedszkola i zespołu dzieci młodszych w Wiśniowej Górze”, który otrzymał ponad 5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Zaskoczeniem może być to, że pieniądze nie pochodziły z puli na edukację, ale na gospodarkę niskoemisyjną, a dokładnie z poddziałania „Ochrona powietrza”. Zastanawiacie się, co ma budynek szkolny do powietrza? Więcej, niż mogłoby się wydawać! Rozbudowany budynek zaprojektowano w koncepcji budownictwa pasywnego, które pozwala na duże oszczędności energii. Szkoła została wyposażona w instalację OZE (wykorzystującą odnawialne źródła energii) m.in. w innowacyjną pompę ciepła typu powietrze-woda. Zamontowano też panele fotowoltaiczne, które zmniejszają koszty ogrzewania wody, a także wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń. W ten sposób szkoła w Wiśniowej Górze realnie przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Według prognoz ograniczenie wynosi 15 ton CO2 rocznie. Żeby zobaczyć, jak duże ma to znacznie, wystarczy wiedzieć, że według naukowców już 1 tona CO2 na osobę w ciągu roku oznacza poważne zmiany w klimacie. Dla porównania: średniej wielkości drzewo pochłania rocznie zaledwie około 5 kg CO2.

 

Szkoła przyjazna dla wszystkich

Wiemy już, jak Wiśniowa Góra dba o środowisko, a tym samym o zdrowie swoich mieszkańców. Warto jednak raz jeszcze przyjrzeć się nowoczesnemu budynkowi szkoły. W piwnicy znalazły się pomieszczenia rozdzielni posiłków, zmywalnia, szatnia, świetlica, toaleta dla osób niepełnosprawnych, a także pomieszczenia techniczne. Na parterze powstały dwa oddziały przedszkolne, szatnia, pokój dla pedagogów z aneksem kuchennym i toaleta. Z kolei pierwsze piętro posiada 7 klas lekcyjnych dla 175 uczniów, węzeł sanitarny, toaletę dla niepełnosprawnych i nauczycieli. Szkoła, poza schodami, posiada również windę. W ten sposób placówka zapewnia komfort pracy nauczycielom i odpowiednie warunki do nauki wszystkim uczniom – również tym, z niepełnosprawnościami.

 

Fundusze na ochronę powietrza czekają!

Jeśli chcecie, aby Wasza szkoła, spółdzielnia mieszkaniowa, samorząd lub przedsiębiorstwo również zdobyły takie dofinansowanie – mamy dla Was ważną wiadomość! Od 30.08.2019 r. do 20.09.2019 r. można składać wnioski w konkursie w ramach Poddziałania IV.3.2 Ochrona powietrza RPO WŁ na lata 2014-2020. Konkurs obejmuje takie projekty jak budowa, przebudowa i modernizacja budynków, które wymieniono w Regulaminie – wejdź na stronę i dowiedz się więcej!
 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top