Atrakcje naładowane Funduszami

Data publikacji: 30.08.2019 r.

Część załączonej wiadomościAtrakcje naładowane Funduszami

 

Nauka wcale nie musi być nudna. Nie wierzycie? Mamy na to aż dwa dowody! Pierwszy znajdziecie w łódzkim Centrum Nauki i Techniki EC1. Drugim są Giganty Mocy, czyli interaktywne centrum edukacji w Bełchatowie. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają tam na Was. Zapewniamy, że nie będziecie się nudzić!

Elektryzujące Miasto Kultury

EC1 to najstarsza łódzka elektrownia, która powstała w 1907 roku i służyła Łodzianom aż do 2001 r. Nieczynna zaczęła popadać w ruinę, ale w 2007 r. Miasto Łódź powiedziało temu „Stop!”. Postanowiono, że jako EC1 Łódź – Miasto Kultury stanie się częścią Nowego Centrum Łodzi. Na realizację pomysłu uzyskano łącznie ponad 85,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dziś w ramach Miasta Kultury działają: Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Łódź Film Commission. Tym sposobem, przy wsparciu Funduszy Europejskich, w jednym miejscu spotyka się kultura, sztuka i nauka, a wszystko w dogodnej lokalizacji w centrum Łodzi. Tuż obok EC1 znajduje się nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna, który również skorzystał z unijnych dotacji.

 

Oglądaj, słuchaj, eksperymentuj!

W zachodniej części kompleksu EC1 znajdziecie największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D. Przygotowano w nim trzy ścieżki edukacyjne, czyli stałe wystawy i ekspozycje. Są to:
•    ścieżka energetyczna „Przetwarzanie energii” – wykorzystuje pozostawione elementy dawnych instalacji i urządzeń służących w elektrowni. Te, w połączeniu z nowoczesnymi formami prezentacji, w niespotykany nigdzie indziej sposób przedstawiają zagadnienia związane z wytwarzaniem i przetwarzaniem energii elektrycznej;
•    ścieżka „Rozwój wiedzy i cywilizacji” – pokazuje, jak postęp cywilizacyjny nierozerwalnie wiąże się z odkrywaniem przez człowieka kolejnych praw, które rządzą otaczającym go światem;
•    ścieżka „Mikroświat – Makroświat” – pozwala przyjrzeć się i spróbować „ogarnąć”, że żyjemy w świecie konkretnych, a zarazem skrajnych wielkości: od skali atomowej po struktury kosmiczne.
Brzmi skomplikowanie? O nic się nie martwcie! W EC1 pomocą służą Wam animatorzy – fascynaci nauki, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i pomagają jej dotknąć. I to dosłownie! W EC1 nie brakuje możliwości przeprowadzenia naukowych eksperymentów. Ponadto, przygotowano wiele stanowisk interaktywnych. Dzięki nim możecie m.in. zobaczyć zorzę polarną, zostać kierownikiem elektrowni atomowej, poznać zasadę działania radia lub prześwietlić bagaż promieniami rentgenowskimi. Oferta EC1 jest dostępna zarówno dla pojedynczych zwiedzających, rodzin, jak i grup zorganizowanych, np. klas szkolnych. Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy wejść na stronę www.centrumnaukiec1.pl.

 

Bełchatowskie Giganty Mocy

Jeśli bliżej Wam do Bełchatowa – koniecznie odwiedźcie Giganty Mocy. To interaktywne centrum edukacji, które w multimedialny sposób prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego. Ideą jest atrakcyjne ukazanie przyrodniczego, naukowego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania surowca, a dalej przetwarzania go w energię elektryczną. Pomogły w tym środki finansowe z RPO WŁ. Projekt „Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z ekspozycją Giganty Mocy” uzyskał ponad 9,5 mln zł dofinansowania. Giganty Mocy czekają na wychowanków przedszkoli, uczniów szkół, ale i rodziny z dziećmi. Odwiedzający mają możliwość przeprowadzenia doświadczeń z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Na tym jednak nie koniec: goście spacerują po dnie morza, odwiedzają las tropikalny, a przy okazji poznają kolejne fazy formowania się złóż węgla brunatnego. W generatorze prądu sterują procesem wytwarzania energii. Znajdzie się też coś dla fanów archeologii, bo ekspozycja zapewnia okazję do oglądania szczątków mamuta, który kiedyś żył na obszarze obecnej odkrywki w Bełchatowie.

Jeśli chcecie przyjechać na zorganizowaną wycieczkę po ekspozycji, koniecznie skontaktujcie się z Gigantami Mocy już teraz! Dzięki temu nie ominie Was żadna z tamtejszych atrakcji, które możecie zobaczyć też w „10 pomysłów na WAKACJE” kanału Topowa Dycha na YouTube!
 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top